İstanbul’da “saklı bir müze”

İstanbul'da

Bine yakın fotoğraf makinelerinin ve kameraların sergilendiği farklı bir müze… Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

İstanbul’da müze deyince akla sadece Topkapı Sarayı Müzesi ya da Arkeoloji müzeleri gelmesin. Her ne kadar özel müzecilikte geç kalsak da İstanbul’da özel müzelerin sayısı da giderek artıyor. İşte bu müzelerden bir tanesi de Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi… Müzenin özelliği sadece fotoğraf makineleri değil tabii… Bir eğitim kurumunun içinde olması ve müzeciliği de aynı zamanda şimdiden sevdirmesi… Müze yetkilisi Görkem Öztaş ile bu farklı müze hakkında bilgi aldık…

 Kısaca müzesi tanıyabilir miyiz?

Müzeye ismini veren ve 1948 yılında doğan Hilmi Nakipoğlu, fotoğraf kariyerine 6×6 ve 6×9 filmler ile siyah beyaz fotoğrafları basarak başlamış, fotoğraf sever işadamıdır.  1960’lı yıllarda Özel İstanbul Koleji’nde okurken kurmuş olduğu fotoğraf kulübü ile birlikte okulun tüm aktivitelerini fotoğraflamaya başlamış işe.  Ayrıca müzik, resim, şiir ve tiyatro ile de ilgilenmiş Nakipoğlu.  1970’li yıllardan itibaren hem fotoğraf makinesi hem de fotoğraf toplayarak kolleksiyonerliğe başlamış Hilmi Nakipoğlu.  1997 yılında zihinsel engelli çocuklar için bir okul kuran Nakipoğlu bu okulun bünyesinde fotoğraf makineleri müzesi ( camera museum ) açtı.  10 yıldır müze iletişim lisesi, iletişim fakültesi ve fotoğraf meraklıları tarafından ziyaret edilmektedir.

Müzede yer alan makineler hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Müzede Hilmi Nakipoğlu’nun topladığı fotoğraflar ve fotoğrafçılıkla ilgili malzemeler sergilenmektedir. Bunlar arasında 1896`da yapılmış fotoğraf makinesinden başlayarak günümüze kadar gelen çeşitli marka ve ölçüde bine yakın fotoğraf makineleri var. Ayrıca taşınabilen ve taşınamayan stüdyo tipi fotoğraf makineleri, çift objektifli makineler, casus veya mini makineler, Leica filmle kullanılan makineler, poloraid filmle kullanılan makineler de onları tamamlamaktadır. Başta Roll filmi olmak üzere çeşitli filmler ve aksesuarlar da burada bulunmaktadır.

Müzenin amacı neydi. Sadece bir koleksiyonun gösterilmesi değil sanırım?

Geçmişin geleceğe aktarılması konusunda bir köprü oluşturan Nakipoğlu koleksiyon kültürünün tanıtılması ve özellikle çocuklara ve gençlere öğretilmesini amacıyla kurmuştur. Bu konuda onlarca projeye destek olmaya devam etmektedir.

BİNE YAKIN FOTOĞRAF MAKİNESİ            

 Müzenin içerisi hakkında da bilgi verir misiniz?

Müzede yaklaşık 1000’e yakın fotoğraf makinesi ve video kamera bulunmaktadır. Fotoğraf makinesinin ilk çıkış yıllarından günümüze kadar gelen kronojik bir sırada düzenlenmiştir. Bize göre müzede bulunan her bir makine ayrı bir özelliğe, anıya, tarihe sahiptir. Gelen ziyaretçiler tarafından müzenin kişiye göre çeşitli objeleri dikkat çekici olabilir.

 Halkımızda genelde müze gezme alışkanlığı pek yoktur, fotoğrafcılık müzesinin ziyaretçi sayısı nasıl?

Müze çok uzun yıllardır faaliyette günlük, haftalık ya da aylık olarak ziyaretçi sayısı değişmektedir. Yurt içi ve yurt dışından çeşitli ziyaretçiler, sanatçılar müzeye ziyarette bulunmuştur. Gazeteciler, kanallar tarafından da oldukça merak konusu olup birçok kanala da haber ya da belgesel niteliğinde keyifli çekimler yapılmıştır. Ziyaret Gün ve Saatleri: Hafta içi her gün 09.00-17.00 saatlerinde ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

Müzeye yeni ilave makine ve ilginç koleksiyonlar gelmeye devam ediyor mu?

Müzeye yeni makineler hala eklenmeye devam etmektedir. Fotoğraf makinesi ya da video kameralar bağış olarak da kabul edilmektedir. Ayrıca her zaman devam eden sergilerimiz olmaktadır. Müzenin objelerinin bir kısmı çeşitli sanat galerileri ya da alışveriş merkezlerinde sergilenip birçok insanın görmesi sağlanmaktadır.

Kaynak: İTOVİZYON DERGİSİ/ Röportaj Fahri Sarrafoğlu

Yorum yapın