“Girişimcilik sabır işidir”

Uzay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Arıkan, genç girişimcilere, başarılı olmak için sabırlı ve mücedeleci olmaktan vageçmemelerini önerdi.

Dünya Bülteni / Fahri Sarrafoğlu

Uzay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Arıkan, Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği “girişimci” işkadınlarından… Yıllarca yönetici olarak çalıştı, ardından kendi işini kurdu. Arıkan, genç girişimcilere de başarılı olmanın yollarını Dünya Bülteni’nden Fahri Sarrafoğlu’na anlattı.

Genç girişimcilere neler tavsiye edersiniz?


Gençlerimizi Girişimcilik konusunda heyecanlı ve hevesli görüyorum. Ama bence başarılı olmaları için yapacakları işle ilgili en az 2–3 sene profesyonel  olarak çalışmaları, sabırlı, mücadeleci  olmaları, çabuk pes etmemeleri gerektiğini anlamaları gerekiyor.
Ayrıca  unutmamalıdırlar ki  yaptıkları işte yaratıcı olmaları, inovatif düşünmeleri, hayat boyu öğrenmeyi bir hayat  felsefesi  edinmeleri, onların rakipleri arasından sıyrılmalarını sağlayacaktır.

Biz de şirketimizde çalışanlara daima gerekli ve eksik hissettiğimiz eğitimleri veriyoruz. Ben bile hala, eksikliğini hissettiğim her konuda yetişebildiğim her eğitime katılmaktan gocunmuyor ve Dünyadaki değişimleri çok yakından takip etmiş olmaktan gurur duyuyorum.

Girişimci sayısını nasıl artırabiliriz?

Girişimcilik sayısını artırmak için Tüm Türkiye genelinde  farkındalık yaratacak seminer ve konferansları  artırmak, rol modelleri tanıtmak ve Devlet desteklerini doğru yerlere, ama kolay ulaşılır hale getirmek gerekir diye düşünüyorum.
Ayrıca Dünyadaki gelişim paralelinde (Değişen demografik yapı, çevre, gelir dağılımı, gelecekteki ihtiyaçlar.) geleceğin iş alanlarını  tespit ederek   girişimcileri bir nevi yönlendirmekte yararlı olacaktır.

Türkiye’nin bir de AR-GE sorunu var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Türkiye’de Sanayinin gelişimi paralelinde Toplam şirket harcamaları içinde Arge harcamaları artmaya devam etmektedir. Ama ne yazık ki birçok gelişmiş ülkelerin hala çok gerisindeyiz. Devletin son yıllarda Ar-Ge desteklerini daha da artırması gelecek için  bizleri  iyimser düşünceye sev ketse de, maalesef bilhassa KOBİ’lerde düşen karlılıklar  Ar-Ge’ye kaynak ayırmakta  onları zorlamaktadır.

Uzay Kimya olarak şirketimizin kuruluş Misyonu Türkiye’de olmayan yenilikçi ürünler olması nedeniyle ARGE bizim vazgeçilmezimiz. Yeni ürün çalışmalarımızın yanı sıra mevcut ürünlerimiz de devamlı geliştirilmekte ve yeni hammaddelerle formülleri daha çevreci ve  ekonomik hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’nin geleceği konusunda neler söyleyeceksiniz?

Türkiye’nin geleceği konusunda ümitliyim. Genç bir nüfusumuz var. Birçok milletten daha yaratıcı, problem çözme ve zorluklarla mücadele ruhuna    sahibiz. Hem doğulu hem batılı olabiliyor ve her ikisi ile de diyalog kurabiliyoruz.

Coğrafi ve Politik  açıdan doğal avantajlarımız var. Eğer tüm bu değerlerimizi doğru kullanır, sistemli  ve kurallara uygun çalışırsak  başarı kendiliğinden gelecektir. Tabii kadınlarımızı da bu ekonomik kalkınmanın içine acilen entegre etmemiz gerekmektedir.

Yorum yapın