BSF ‘de ilginç bir sergi

“İSRAF EDEREK YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ”

İSTANBUL: BSF Akademi sergi salonu, bugünlerde yeni bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. BSF Halkla İlişkiler Koordinatörü Fahri Sarrafoğlu’nun koordinatörlüğünde Mehmet Altunbaş ve Beraat Gökkuş tarafından hazırlanan “İsraf Ederek Yaşamak Zorunda Değiliz” adlı sergi Haziran ayı boyunca gezilebilecek. 

ÖLÇÜSÜZ TÜKETMEYELİM
Günlük yaşamımıza dikkatlice bakınca bizde var olan fakat başka insanların ulaşamadığı ne kadar çok şeye sahip olduğumuz ve hiç düşünmeden, ölçüsüzce bunları nasıl tükettiğimizin farkına varabiliriz. Mesela hemen her gün bütün yemeklerimizde masada artan ekmeklerimiz… ya da elimizi yüzümüzü yıkarken harcadığımız sular… veya en değerli hazinemiz zamanı değerlendirme şeklimiz….

ARTIK FARKINA VARALIM
Tüm bunları ilk sorguladığımızda, meselenin ciddiyetinin belki farkına varamıyoruz ama, Afrika’daki bir çocuğun, bizim elimizi yüzümüzü yıkarken harcadığımız kadar suyu bulamadığı için, yaşamına bile devam edemeyebileceğini göz önüne getirdiğimizde, küçük gibi gözüken tüketimlerimizin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Aynı şekilde Afrika’ya gitmeye bile gerek kalmadan hemen gözümüzün önünde sokakta yaşayan insanları düşünelim. Ya da pazaryerlerinde sağda solda kalmış, atılmış, çürük sebzeleri toplayan insanları düşünelim. Diğer kefeye de kendimizi koyalım…

Şairin dediği gibi,
Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul;
Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şâh olsa;
Yaşasın kefenimin kefili karaborsa!
NFK

Umarız sergimizi gezerken bunlar üzerinde düşünme fırsatı bulursunuz ve sergimizde derlediğimiz bilgilerin, rakamların hepimizin daha sağlıklı bir muhasebe yapabilmesine ufak da olsa bir katkısı olur…

Mehmet ALTUNBAŞ – Beraat GÖKKUŞ

Mehmet Altunbaş:1985 İstanbul doğumlu. İlk öğrenimini Çapa İlköğretim Okulu’nda tamamlardı. Daha sonra liseyi Pertevniyal Anadolu Lisesi’nde tamamladı.Şu anda Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi (Fransızca) bölümünde devam ediyor.

Beraat Gökkuş: 1986 İstanbul doğumlu. İlk öğrenimini Osman Faruk Verimel İlköğretim Okul’unda tamamladı. Daha sonra liseyi Kağıthane Anadolu Lisesi (Almanca) ‘inde tamamladı. Şu anda Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi (Fransızca) bölümünde devam ediyor.

 

Yorum yapın