Hakkari Valiliği’nden kişisel gelişim semineri atağı

Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Sarrafaoğlu: “Bahane üreticisi  olmayın. Hayatınızdan bahaneyi çıkartın. Çünkü hayatına “bahaneyi” ön plana koyan insan hiçbir zaman hedefine ulaşamaz ve hep bahaneler sığınır.”

Sosyal Destek Programı SODES kapsamında desteklenen “Hedefime Ulaşıyorum” isimli proje kapsamında, Öğretmenler, kamu kurum personeli ve öğrencilere yönelik kişisel gelişim semineri Hakkâri Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. İlköğretim öğrencileri, lise ve öğretmenlere dönük seminerlerde toplam 1000’nin üzerinde katılımcıya seminer verildi.

Üç ayrı oturumda yapılan Kişisel Gelişim Seminerimizde “Bakmak-Görmek”, “Düşün Konuş Dinle” ve “Hedef Belirleme” konularında eğitimler verildi.  Seminerimize, Hakkari  Vali Yardımcısı Bekir ABACI,İl Milli eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN, İl Müftüsü M.Faysal GEYLANİ,İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris AĞACANOĞLU, İl Tarım Müdürü Abdullah SEVEN, İl Bilim, Sanayi, Teknoloji Müdürü Cihan DEMİR, İl Ticaret Müdürü Salih ÇİFTÇİ, Kamu Kurum şube müdürleri, Okul müdürleri, STK temsilcileri katılım sağladı.

HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN

Üç ayrı oturumda düzenlenen seminerde Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Fahri Sarrafoğlu, yaptığı sunumda, özellikle hedefsizlik üzerinde durarak, gençlere hedeflerini belirlemelerini söyledi. Hareketli ve renkli bir ortamda geçen seminerde Sarrafoğlu şunları söyledi : “ Nereye gideceğini bilen bir gemi hedefine mutlak ulaşır. Ama pusulası bozuk, nereye gideceğini de bilmeyen bir gemi değil okyanusa çıkmak, denizde dalgalar arasında kaybolur gider.  Başarıya götüren yolda, ne istediğini bilmek çok önemlidir. Önünüze çıkan engellerin daha ilk aşamasında ümitsizliğe düşülürse hedefe ulaşmak mümkün değildir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedene kadar önüne bir sürü engel çıkmasına rağmen vazgeçmedi, pes etmedi. Zaten Allah c.c da insanlara ümitsizliğe düşmemelerini ve tasalanmadan yoluna devam etmelerini çünkü Allah’ın inanan insanlarla birlikte olduğunu söylemektedir.”

BAHANE ÜRETİCİSİ OLMAYIN

Hakkâri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde de bu sene üniversite imtihanına girecek olan öğrencilere de bir sunum yapan, Sarrafoğlu, kısaca bahaneci olmamaları gerektiği üzerinde durarak şunları söyledi: “ “Değerli gençler kısaca benim BÜM dediğim yani Bahane Üretim Merkezi olmayın. Hayatınızdan bahaneyi çıkartın. Çünkü hayatına “bahaneyi” ön plana koyan insan hiçbir zaman hedefine ulaşamaz ve hep bahaneler sığınır.  Kuran “Ahsen-i Takvim” üzere olmamızı istemektedir. Yani Allah’ın ol dediği insan tipi. İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencilerin en önemli farkı devamlı Kuran’la meşgul oldukları için  Allah’ın ol dediği insan tipini öğrenip, bunu yaşayıp ve topluma da yaşayarak göstermektir. Dolayısıyla İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrencileri bekleyen öğrencilerin daha fazla okumaları, daha fazla araştırma yapmaları gerekmektedir.”

Yorum yapın