Hakkarili gençler icat çıkaracaklar (Sondevir)

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) tarafından desteklenen “Âti Bilişim Teknolojileri (BT) ve Girişimcilik- Kariyer merkezi” projesi kapsamında eğitimci-yazar Fahri Sarrafoğlu tarafından verilen “Mor İnek Farkındalık “ isimli Girişimcilik ve Kariyer eğitimine 70 genç katıldı.

İcat çıkartın, eski köye yeni adet getirin başlığı altında başlayan seminere 15-18 yaş arası gençler katılarak hem teorik olarak bilgi aldılar hem de eğitim sonrası geri dönüşüm malzemelerinden çok değişik ve farklı ürünler meydana getirdiler.

 

HAKKÂRİ’DEN BARIŞ MESAJI

Eğitim ile ilgili açıklama yapan Âti Gençlik Derneği Başkanı İdris Ağacanoğlu “9 yıldır gençlik alanında yerel, ulusal ve uluslar arası birçok gençlik çalışmasını başarıyla yürüttük, bunun sonucunda Türkiye’nin fark yaratanları arasına girdik. Ati Bilişim Akademisi ise Hakkâri Valiliği koordinasyonunda SODES desteğiyle 3 yıl önce kuruldu. Bilişimin farklı beş alanında verdiğimiz çeşitli eğitimlerle 3 yılsonunda yaklaşık 350 gence ulaştık.

Bu yıl ise Bilişimin yanı sıra kurulan kariyer ve girişimcilik merkezi ile de gençlerin sadece eğitim programları ile kalmayıp iş olanaklarını öğrenmesinin sağlanması, gençlerin istihdam olabilirliklerine ve kariyer hedeflerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu. Eğitim, katılımcılara verilen katılım belgeleri ile son buldu.

İLK BİLİŞİM AKADEMİSİ KURULDU

Akademide network, web tasarım, bilgisayar işletmenliği ve çağrı merkezi operatörlüğü alanlarında 140 gence mesleki vasıf kazandırdıklarını kaydeden Ağacanoğlu, aynı zamanda gönüllü eğitmenler de yetiştirdiklerini kaydetti. Ağacanoğlu, bilgisayar alanında uzmanlaşan gönüllü eğitmenlerle  Hakkâri genelinde başta kadınlar ile muhtarlar olmak üzere toplum kesimlerinin tümüne, bilgisayar okur-yazarlığı eğitimlerinin verileceğini ifade etti.

SARRAFOĞLU: İCAT ÇIKARTIN
Farklı olmakla başarılı olunabileceğini vurgulayan Fahri Sarraoğlu ise mor inek örneği vererek, “Mor inek mantığıyla hareket eden gençler girişimci gençlerdir. Başarılı olabilmenin asıl yolu el vicdanda, göz insanda, gönül ahlakta felsefesiyle hareket edebilmektir” dedi. Sarrafoğlu, gençlere icat çıkarmaktan korkmamaları gerektiğini ifade ederek bahane üreten değil çözüm üreten bir genç olmalarını tavsiye etti.

Her türlü malzemeyi değerlendirerek çok başarılı ürünler ortaya konabileceğini sözlerine ekleyen Sarrafoğlu,  genç katılımcılara rutinden çıkmak için neler yapılması gerektiği üzerinde durarak “icat çıkartın- eski köye yeni adet getirin ve oturduğunuz yerde oturmayın” şeklinde slogan cümleler eşliğinde gençlerin mutlaka girişimci olmaları konusunda örnekler verdi.

 Yazı kaynağı…

Yorum yapın