Hurafeye Medya Desteği

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Durmuş’la, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Bölümü’nden Doç. Dr.Mustafa Doğan Karaçoşkun, yine aynı üniversiteden Dekan Yardımcısı Yaşar Düzenli hocamızla ve Prof. Dr. Mevlüt Güngür ile bu hafta hep hurafe üzerinde konuştuk.


Şimdi nerden çıktı bu hurafe demeyin, 23 Nisan tarihinde bir taraftan 23 Nisan kutlamaları yapılırken bir taraftan da başka bir grup ise başka bir etkinlik için Büyükada yolundaydı. Niye mi? Bakın sesli, görüntülü ve yazılı medyada yer aldığı şekli ile aynen aktarıyorum haberi: “Büyükada Aya Yorgi Kilisesi’nde binlerce kişi (Müslümanlar çoğunlukta ) 23 Nisan’da dilekte bulundu. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu topluluk ellerindeki mum ve iplerle sağlık, iş, eş ve para dilemek için uzun kuyruklar oluşturdu. Yolculuğun ilk durağı Büyükada İskelesi’nde renkli mumlar ve iplik makarası satıcılarına uğramakla başladı. Dilekleri için buradan gerekli malzemeyi alanların bazıları yürüyerek, bazıları da faytonlarla Aya Yorgi’ye çıkmayı tercih etti. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kalabalık arasında Konya’dan da, Yunanistan’dan da gelenler vardı. Kilise’ye ulaşanlar bu defa içeri girmek için uzun bir kuyruk oluşturdu…”


Bitti mi? Bitmedi. Bir de ayın biri kilisemiz var. Bu nedir diyecek olursanız o da Unkapanı/Fatih’de yer alıyor. Unkapanı’ndaki “Ayın Biri Kilisesi”, kocasını eve döndürmek isteyen, torununa şifa arayanlarla dolup taşıyor. Ama çoğunluk yine Müslümanlar.

MAKALENİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


Yorum yapın