KALEM OKUR BİZ OKUMAYIZ

7 ödüllü tecvitli Kur’an-ı Kerim
Londra’da verilen ‘son yüzyılda Kuran’a yapılan en büyük hizmet ödülü’ ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2007 yılında ‘kalite taç ve hizmet ödülü’ aldı.

Kur’an-ı Kerim’i okumak herkesin özlemidir. Hele Arapça bilmeyen birisi için tecvitli okumak “ne kadar zor” diye gözde büyütülür. Duha Yayınları tarafından piyasaya sürülen yeni tecvitli Kur’an-ı Kerim bu sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Ayrıca Kur’an okuyan kalem ile Kur’an-ı Kerim okumayı tam olarak bilmeyenler veya daha iyi okumayı öğrenmek isteyenler için çok fayda görecekleri bir ürünü de piyasaya sürmüş bulunuyor. Duha Yayınları genel müdürü Süleyman Kablan ile sizler için kısa bir sohbet yaptık.


Tecvitli Kur’an-ı Kerim hakkında bilgi alabilir miyiz?

Buradaki amacımız Kur’an-ı Kerim’i tecvitli bir şekilde en kolay ve en rahat bir şekilde okuyabilmek. Yani bir kişinin tecvit kitaplarından tutup uzunca tecvit bilgisini öğrenmesine gerek yok. Kur’anı-Kerim ayetlerinin üzerinde bulunan renklerin her birinin ayrı ayrı anlamları var. Tecvit kurallarında yer alan ihva, gunne, kalkale, idgam vb. bütün tecvit kuralları burada renklerle belirtilmiş. Ayrıca her sayfanın altında o rengin anlamları da yer alıyor. Kur’an okumaya başlayan birisi, diyelim ki bir ayetin üzerinde kırmızı rengi gördü, hemen aşağıya bakıyor. Kırmızı rengin med yaparak yani uzatarak okunacak demek oluduğunu her sayfanın altındaki tecvit tablosundan öğreniyor ve böylece tecvitli okumaya başlıyor.”.

Sanırım bu güzel çalışmanın da ödülleri var değil mi?

Londra’da verilen “son yüzyılda Kur’an’a yapılan en büyük hizmet ödülü” ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2007 yılında “kalite taç ve hizmet ödülü” aldı. Şu ana kadar 7 ödülü olan güzel bir çalışma… Renklerle Kuran’a tecvitin eksiksiz uygulaması başta Mısır el-Ezher, Suriye ve Malezya olmak üzere bir çok mushafları inceleme kurulları ve İslam âleminin meşhur âlimlerinden Prof. Dr. Vehba Zühayli, Prof.Dr. Ramazan el-Bûti ve İslam dünyasının Baş Kârisi Küreym Racih taraflarından onaylanmıştır.  . Şu anda sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada Arapçayı bilmeyen insanların tamamının tecvit problemleri var. Dolayısıyla renklere ve manalarına dikkat ettiğiniz zaman acemilik gidiyor.

Peki, Peki, Tecvitli Kur’an-ı Kerim şu anKur’an-ı Kerim şu an piyasada sanırım ve başta Kur’an kursları olmak üzere özellikle imam hatip Liselerine de tavsiye edilebilir değil mi?

Evet, dağıtım noktasında bir sıkıntı yok. Fakat ilginç bir uygulama var, o da 8 renkli olduğu için Diyanet’in bu konuda onayı yok. Yani 7 ödüllü olmasına rağmen, El Ezher Üniversitesi izin vermesine rağmen Diyanet, sadece renklerden dolayı şimdilik sadece mühür konusunda onay vermiyor. Ama dağıtımı, satışı ve okunması serbest…

Sanırım sadece Türkçe değil, diğer dillerde de çalışmanız var.

Şu ana kadar Kur’anın Arap olamayanlar için doğru okunması ve anlaşılması amacıyla 12 dilde alanında ilk olan bir çalışma  yapıldı. İlk sayfada Arapça ana metin ve  hedef alınan dilde -mesala türkçe-  anlamı, karşı sayfada ise “Transliteration” dediğimiz Kur’an-ı Kerim’in hedef alınan dilde tamamen arapça gibi okunuşu olan hedef dilin harfleriyle okuma yer almaktadır. Ana sistem Türkçe’de olmayan Arapça harfleri özel bir sistemle türkçe harfler üzerinden türettikten sonra uzatma ve tecvit kurallarının da uygulanması şeklinde çok özet bir tarzda tarif edebiliriz. Bu sistemle Kur’an-ı Kerim’i yüzde yüz Arapça hemde tecvitli olarak okuyabiliriz. Kitabın başında ve sonunda tarifini veriyoruz. Sadece bir hocaya ya da bilen kişiye gidip bu harflerin çıkışını öğrenmesi yeterli. Aslında bizim hedefimiz sadece Türkçe değil, dünyada Kuranı Arapça okuyamayan tüm dillere yönelik bir çalışma yapmaktır. Ondan dolayı 12 dilde çalışmalarımız bitti: İngilizce, Almanca, Çince, Kürtçe, Urduca, Farsça, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Malayca ve Filipince.

Satış fiyatı konusunda da bilgi alabilir miyiz?

Sadece Tecvitli Kur’anın Fiyatı 40 TL. Ama öğrenci kardeşlerimiz için 30 TL olarak satışa sunuyoruz. Kalemli ve tecvitli Kuran 200 lira Türkçe okunuşlu Kuran ise 40 liradan Duha yayınları tarafından hizmete sunulmuştur

Şimdi de Kur’an okuyan hafız kalem hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle neden hafız kalem? Bir kere Kur’an okumayı bilmeyenler, Kur’an’ı tam okuduğuna emin olmayanlar, telaffuzunu düzeltmek isteyenler, Kur’an’ı daha hızlı takip etmek isteyenler için Kur’an’ı en doğru şekilde dinleme, takip etme okuma, anlama kolaylığı sağlar.

Kullanım şekli hakkında bilgi alabilir miyiz?

Okunmak istenen ayet veya surenin üzerine tutulduğunda, istediğiniz imamın sesiyle makamlı bir şekilde okumaya başlayan kalemler teknolojiyi dinin emrine sunuyor. Kâbe imamları Südeys ve Şureym, el-Gâmidi, Sıddık Minşevi , Hüzeyfi ve Türkiye’den Mehmet Emin Ay hocanın Kur’an tilavetlerinin yüklü bulunduğu bu kalemde istediğiniz imamdan kuranı baştan sonuna kadar dinleye bilirsiniz. Ayrıca Hayri Küçük Deniz’in seslendirdiği Prof.Dr. Suat Yıldırım’ın mealini ve Kuran’ın sonunda ise Kurana uygulanan tecvitin sesli olarak açıklamasını ve uygulamasını dinlemek mümkün.” İnce ve taşınması kolay bir tasarım; cepte kolaylıkla taşınabilir boyutlarda bir kalem. Hoparlör veya kulaklık ile dinleme gibi iki farklı kolaylık sağlıyor. Hoparlör ile aynı anda birçok kişinin duyabileceği kaliteli ve yüksek ses imkânı sağlarken, aynı zamanda kişi tek başına kulaklık ile de dinleyebiliyor. Kalemler Kur’an-ı Kerim’i ister sayfa sayfa, ister cüz cüz ve ister ayet ayet takip etme özelliğine sahip. 5 yıl garantili olarak halen piyasada bulunabiliyor.

 

Fahri Sarrafoğlu sordu

Yorum yapın