KOKAİN SATIN ALMAK MI DAHA KOLAY FİLM İZLEMEK Mİ?

Aslında yazının başlığını şöyle desek daha mı iyi olurdu bilmiyorum. Uyuşturucu mu daha tehlikeli yoksa sinema mı? Ama dikkat çeksin okuyucularımız yazıyı inşallah sonuna kadar okusunlar diye böyle dikkat çekici bir başlık kullandık. Değerli okurlarımız, uyuşturucu deyince şöyle bir liste yapalım isterseniz.  Uyuşturucu maddeleri türlerine göre aşağıdaki sınıflandırmaya tabi tutabiliriz;


A- AFYON VE TÜREVLERİ

1-Afyon,2-Morfin,3-Kodein,4-Metadon,5-Eroin

B- KENEVİR VE TÜREVLERİ

1-Reçine esrar,2-Toz esrar,3-Pres esrar,4-Gonca esrar ,5-Likit(sıvı) esrar

C- UYARICILAR

1-Amfetamin,2-Kokain,3-Kafein,

D- SENTETİKLER

1-Ecstasy (MDMA),2-Captagon,3-Methamfetamin,,4-Lysergic Asid Diethylamid (LSD),

5-Gamma Hydroxybutyrate (GHB),6-Ketamine Hydrochloride (Ketamin),7-Phencylidine (PCP)

E- SAKİNLEŞTİRİCİLER

1-Barbituratlar,2-Trankizanlar,3-Sedatifler

 

Şimdi nerden çıktı bu konu diyebilirsiniz. Ama anlatayım. Efendim şimdi hiç kimse çocuğunun eline 5 YTL verip hadi git bana bakkaldan biraz kokain al demez, ya da git şu uyuşturucuyu al diyemez. Neden çünkü o kadar serbest değil. Yasak..Hem de hamdolsun Türkiye’de bu konuda çok ciddi önlemler var . Her yıl Türk Narkotik Polisi ciddi taktir ve övgüler alıyor. Ama gel gelelim çocuğunuz çizgi film seyretmek istedi, veya gençlerimiz film izlemek istedi. Ne yapar ? Ya sinemaya gider ya da kalkar en yakın CD satan dükkana istediği cdyi alır. Ne narkotik kapıda bekler, bu CD’yi izleyemezsin diye ne de siz aman kuzum UYUŞTURAN CD’lerden alma diyebilirsiniz? Çünkü serbest…İstediğiniz filmi, istediğiniz şekilde alabilirsiniz ve izleyebilirsiniz? Peki SİNEMA-FİLM-FİLM CD’LERİ –YERLİ-YABANCI DİZİLER, FİLMLER sizce bunlar uyuşturucu değil mi?

BSF Akademi Sinama –Tv Okulu Öğrencilerine sordum. Sizce esrar, eroin gibi uyuşturucu maddeleri mi daha tehlikeli yoksa her türlü denetimden yoksun filmler mi diye? Bakın şu cevapları aldım:

Nükleer bombadan daha tehlikeli:… “Üçüncü dünya ülkelerine sağlanan uyuşturucu desteğinin muazzam miktarlarda olduğunu biliyoruz. Özellikle ülkemizde artık uyuşturucu bulmak peynir ekmek bulmak kadar kolay bir hale geldi. Fizyolojik ve manevi olarak verdiği zararlar su götürmez. Dolayısı ile toplum için büyük bir tehlike oluşturuyor. Ancak ne kadar tehlikeli olursa olsun, hatta kişisel fikrimi sorarsanız nükleer başlıklı bir füze dahi olsa, 1 milyonluk bir cd ‘nin taşıdığı potensiyal yıkıcılık ile kıyaslanamaz. Elbette bahsettiğim sıradan bir cd değil, bir film cd si. Sinema çağımızın en büyük kitle imha silahı, doğası gereği içerdiği tehlikeler ve belli araçlara sahip kişilerin bu gücü kullanım niyetleri ile paralel olarak, bir toplumun köleleştirilmesi, refaha erdirilmesi yahut bütünü ile tarihten silinmesi pek öyle fantezi değil diye düşünüyorum.”

Bilinçli izlenmeli: “Uyuşturucu alan genç en fazla kendi geleceğini yok eder, öte yandan sinema bilinç ve bilinçdışı dinlemeden kitlelere ulaşarak doğruyu yanlışı birbirine karıştırıp içinden bambaşka kavramlar üretir ve toplumun varlığını dayandırdığı esas paradigmaları kökünden değiştirir. Sinema, duruma göre büyük bir nimet, ya da büyük bir lanet olabilir. Peki, bugün bizim için hangi konumda?
Silah ya da bir çiçek olabilir: Sinema: zamanını hoşça geçirmek isteyenlerin içinde seyir halinde gezdiği bir alem. İkisi de ötekileştirir başkalaştırır farklılaştırır. Ama sinema kullanıcısının elinde olan bir silah ya da bir çiçek  olabilir.

ABD’nin sevdiği silah: Sinema eğer bu kadar etkili bir silah veya “hipnoz” aracı olmasa Amerika bunun üstünde bu kadar durur ve geliştirir miydi? Ayrıca bu derece büyük bir gelir kaynağı neden bu kadar ayağa düşmüş ve korsan CD’ler çoluk çocuğun elinde  dolaşıyor düşünmek lazım. Amerika buna neden göz yumuyor? Engelleyecek gücü olmadığı için mi?!.

Benim düşüncem şu yönde ki, Amerika üste para vererek yapamayacağı şeyleri, (beyin yıkama, propaganda, vesaire) hem bedavadan yapıyor, hem de bundan tonlarca para kazanıyor. Bütün dünyada etkili olacak, insanları sömürüp kullanabilecekleri etmenleri hesap edip, önceden belirliyor ve bunları da gayet güzel kullanıyorlar. “

 

Hollywood `un yıllık cirosu halen 28 milyar dolar civarında seyrediyor. Dikkat ederseniz sadece ABD’yi verdim Dünya’da film endüstrisi için milyar dolarlar harcanıyor. Ulaştığı kişi sayısı ise en az 500 milyon kişiUyuşturucu piyasasında müşteri sayısı 200 milyon kişiye, pazar büyüklüğü 250 milyar dolara ulaştı…Sizce hangisi daha tehlikeli…Bizim amacımız sakın ha film izlemeyin, sakın ha sinemaya gitmeyin değil aman ha…Gidin ama ne olur bilinçli gidin…Çocuklarınıza çizgi film alın ama önce siz iyi araştırın hatta önce siz izleyin..Yoksa geleceğimizi Allah korusun tehlikeye atmış oluruz…

Okurlarımdan bu haftalık özür diliyorum uzun oldu ama konu önemli… Bu konuda duyarlı sivil toplum örgütleri bir araya gelip platform oluşturmalı. Her film Türkiye’de satılmamalı, sansür demiyorum dikkat edin sansür değil ama bu milletin gelenek ve geleceğinede DİNAMİT KOYACAK FİLMLERE HEM KÜLTÜR BAKANLIĞI OLARAK HEM DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ OLARAK BİRAZ DAHA DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR…

Yorum yapın