Piyango Talihsizliği

Parayı bulan boşanıyor 
Şans oyunlarıyla köşeyi dönenlerin yaptığı ilk icraat eşlerini boşamak oluyor.

Paranın kokusunu alan ‘gizli’ akrabalar ile tanışan talihliler, hızlı yaşama ayak uyduramayıp paraların suyunu çekmesiyle ‘keşke’ demeye başlıyor.

Gazeteci Fahri Sarrafoğlu ve Miraç Aköz, Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nde “Şans Oyunlarının Kaybettirdikleri” isimli bir sergi açtı. 6 Ekim’e dek açık kalacak serginin özelliği ise; Türkiye ve dünyada şans oyunlarından büyük ikramiye kazandıktan sonra ellerindeki her şeyi kaybeden insanların hikayelerine yer vermesi. İşte sergiden talihsiz talihli hikayeleri: 

HİLTON’DA NİŞAN
“Denizli’nin Çivril İlçesi’nde marangoz olarak geçimini sağlayan 2 çocuk babası Osman Kaplan, 1999 yılında Sayısal Loto’dan 340 milyar lira kazanmış. Kaplan’ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir’de bir şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton Otel’de muhteşem bir törenle nişanlanan Kaplan, 6 ay sonra ise ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan, Orta Asya’dan kendisinin akrabası olduklarını söyleyerek gelen herkese para vermeyi de ihmal etmemiş”. 

‘EŞİME KALMASIN’ HIRSI 
53 yaşındaki Mustafa Savgan’ın macerası ise, 1979’da 100 bin lira kazanmasıyla başlıyor. Savgan, “Eşimden ayrılamayınca paralar ona kalmasın diye harcamaya başladım. 150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 3-5 katı bahşiş bırakıyordum. Evlenirken karıma aldığım 1 kilo altını da sattım, harcadım. Eşimi de annesinin yanına gönderdim. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de yine ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor” diyerek ibretlik hikayesini paylaşıyor. 

70 MİLYONUN AHI VAR
Evli ve 3 çocuk babası olan 44 yaşındaki Nurettin Çınar’a da, Turhal’da Milli Piyango’dan1993 yılında 6 milyar lira isabet etti. Çınar, otobüs alarak Turhal’a şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflas etti. Çınar, “Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin para verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa sonuç böyle olur. Hepsinin ahı var üstünde, hayırı olmaz. Sonra araştırdım kimseye hayır getirmemiş” diye konuştu.

PERİŞAN ETTİ
Ali Atıcı. Çay ocağı işletirken 2004’te Sayısal Loto’dan 543 bin YTL kazanır. Parayı aldıktan sonra memleketi Erzincan’a yerleşen Atıcı, boşandığı eşi ve çocuklarını İsviçre’ye göndererek 2. evliliğini yapar, ondan da ayrılarak 14 yaşındaki bir kızı gelin getirir. Gelişen olaylar zincirinde A.K, babası Arif K’ya yaşı küçük olduğu için teslim edilir. Ali Atıcı’nın pişmanlık dolu sözleri ise, “Hayal edemeyeceğim kadar zengin oldum; ama hayatım da altüst oldu. Huzurum kaçtı. Geceleri gözüme uyku girmez oldu. Lotodan çıkan para, beni perişan etti” şeklinde olur. 

Hayatları alt üst oldu
Kanada’da 7 yıl önce lotoda büyük ikramiyeyi kazanan bir kişi, 8.5 milyon dolarlık ikramiyesi bitince intihar etti. Yakınları, evini ise içki ve uyuşturucunun ‘su gibi tüketildiği parti yeri’ olarak tanımlıyor. İngiltere’de de lotodan 23.5 trilyon lira kazanan bir temizlikçi uyuşturucudan öldü.

45 YILLIK EŞİNİ BOŞADI
Samsun’da 3 yıl önce Sayısal Loto’dan 230 milyar ikramiye kazanan Ekrem Çetin (62), parayı kazanır kazanmaz 45 yıllık eşinden boşanmak için dava açtı. 

İkramiye kazandıktan sonra eşiyle boşanan bir diğer isimse Yeşim Akyol. 2003’te bir alışveriş merkezinden Akyol’a promosyon olarak verilen bilete 2 trilyon lira isabet eder. Akyol, 19 ay sonra da büyük bir aşkla evlendiği 6 yıllık eşini boşamak için mahkemeye başvurur. Ancak bu davaya eşi Güray Akyol da karşı davayla cevap verir. Akyol, dava dilekçesinde, “Eşim parasını benimle paylaşmak istemediği için boşanma davası açtı” iddiasına yer verir ve ekler: “Amaç, bu paradan beni mahrum etmektir. Piyango öncesi eşimle benim mutlu bir evliliğimiz vardı.” 

Kazandığını dağıtınca
İzmir’in Kösedere Köyü’nde Salih Gümüşçay, 1989’daki özel çekilişte kazandığı 5 milyar lirayı dağıtacağını gazete ilanıyla duyurunca, köye insan seli akar. Salih Dede huzursuzluk üzerine göç edince gelenlerin yol paralarını karşılamak için köylü tepsi açarak bağış toplar.

FAKİR; AMA MUTLUYDUM
40 yaşındaki Ayhan Yalçınkaya, devlet memuruyken cebinde kalan son 300 bin lirasıyla aldığı biletle 1995 yılında büyük ikramiyeyi kazandı. Memurluktan istifa eden Yalçınkaya ticarete atıldı ve tehdit edip baskı kurduğunu söylediği babası Teyfik Yalçınkaya’ya açtığı 2 işyerini de devretti. Şimdi bir oto kiralama şirketi olan Yalçınkaya, “Hiç tanımadığım akrabalarım ortaya çıktı. Nakit param bitti. Zor günler geçirdim, huzurum kaçtı. Devlet memurluğuna geri dönmek istiyorum” dedi. 

Samanyoluhaber

Yorum yapın