Staj okulunda “15.kez ” birlikteydik

15 Yıldır devam eden “Gönüllü Okul”

 Tamamen gönülle eğitimciler tarafından 15 yıldır devam eden “Staj Okulu”, bu yılda 74 gönüllü eğitmenin katılımı ile 15.mezuniyetini verdi.

Staj Okulu, 2001 yılında 5 gönüllü bilişim eğitmeni ve 22 öğrenci ile ilk sınıfını açmıştı. Aradan geçen 14 yılın sonunda,  290 gönüllü bilişim eğitmeni ile bin 500’den den fazla öğrenciye Staj imkanı sağladı. Özgün bir eğitim sistemine sahip olan Staj Okuluna katılan gönüllü eğitimciler üniversitede okuyan öğrencilere hayatın pratiklerinden örnekler sunuyorlar. Staj Okulu, bilişim alanında staj arayışı olan üniversite ve lise öğrencilerinin stajlarını en verimli şekilde gerçekleştirebilmeleri için alanında uzman kişilerden aldıkları 6 haftalık staj eğitimidir.

 

NEDEN STAJ OKULU?
Türkiye’de stajlar ne yazık ki genelde naylon staj diye nitelenen içi boş bir formaliteden ibaret olur ya da firma çalışanları stajyerlerden ofis boy olarak istifade ettikleri bir süreç olmanın ötesine geçmez. Malum olduğu üzere Türkiye’de Üniversitelerimizde daha çok teorik bilgi verilmekte.Oysa Staj Okulu’ndaki eğitmenlerin her biri bizzat piyasa şartlarında konusunda uzmanlaşmış, sektörün ve konusunun dinamiklerini bilen, yine konusunun dünü, bu günü ile ilgili uzmanlığa kavuşmuş olup Staj  Okulu öğrencilerine gelecek ile ilgili doğru vizyon (yönlendirme/router) sunabilecek kişilerden oluşmaktadır.

NEFES ALMAYI VE DİŞ BAKIMINI DA ÖĞRENDİLER

Alanında uzman bilişimcilerin öğrenci ve gönüllü eğitmen olarak katıldığı ve 15 yıldır devam eden Staj Okulu uygulamasında bu sene gönüllü eğitmenler arasında geçmiş yıllardan farklı isimler de yer aldı. D.K.D (Düşün, Konuş, Dinle) Uzmanı Fahri Sarrafoğlu ve Diş Hekim Mustafa Bilal Alkan’da eğitmen olarak yer aldı. Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Fahri Sarrafoğlu,  staj okuluna katılan üniversite öğrencilerine nefes alma eğitim ve toplum önünde konuşurken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda bilgiler verdi.

IMG_0048 (Kopyala)

Özellikle konuşurken asalak kelimelerden kurtulmanın püf noktaları hakkında bilgi verdi. Sunumunda öğrencilerin dinlemeye özen göstermelerine dikkat çeken Sarrafoğlu, eğitim sırasında bir kaç kez öğrencilere kendi ismini sorarak dikkatli dinleyici olup olmadıklarının farkına varmalarını sağladı. Eğitmini interaktif olarak sürdüren Sarrafoğlu, öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi.

IMG_0039 (Kopyala)

SAĞLIK DİŞ BAKIMI NASIL OLUR ?

Staj okulu bu yıl bir sağlıkçı olarak alanında farklı sosyal etkinlikler yaparak ön plana çıkan Diş hekimi Mustafa Bilal Alkan’a da ev sahipliği yaptı. Okulun son gününde Kişisel Gelişim ve Sağlık dersine giren Alkan öğrencilere kişisel gelişimin önce bireyin kendisini tanımasıyla başladığını belirtti ve kendini tanıyan bireyin sağlığına da özen göstermesi gerekliliğinden hareketle kişisel gelişimin temelinde bireysel sağlığın önemine dikkat çekti.Eğitiminde genel sağlığı etkileyen ve çalışma alanı olan dişlerin sağlığına dikkat çeken Alkan bireysel olarak diş sağlığını günlük en az 3 dakikaya sığdırmanın bile yetmeyeceğini ancak Türkiye ortalamasına bakınca 3 bireyden birinin diş fırçasının bile olmadığı gerçeğini düşününce daha inanılır rakamlarda ağız sağlığına özen gösterecek süreler harcanmasını tavsiye etti.

Staj Okulu Mezuniyet Töreni
Staj Okulu Mezuniyet Töreni

IMG_0056 (Kopyala)

Yorum yapın