İSTANBUL-ARDAHAN 2,5 SAAT

Değerli dostlar, bu hafta sonu İstanbul dışındaydık,  TİM her ay ihracat rakamlarını değişik ilimizde açıklıyor. Bu ay Ardahan ilimizde ihracat rakamları açıklandı. THY ile önce Kars’a indik oradan da Çıldır Gölünü seyrederek Ardahan’a uğradık… Şu ana kadar eğer Kars ve Ardahan’a uğramamışsanız hiç olmazsa ömrünüzde bir sefer uğramanızda fayda var… Bu satırların yazarı kardeşiniz sadece Konya Ovası’nı, Türkiye’nin geleceğinin teminatı olduğunu ve tahıl ambarı olduğunu bilirdimJ)) ama şükürler olsun gittik ve gördük ki Doğu Anadolu elhamdülillah hani derler ya uçsuz bucaksız topraklar diye… Aynen öyle geniş, yeşil ovalar fabrika kurulmayı bekliyor, yatırım bekliyor


Heyecan eksikliği var?

Kars başta olmak üzere Ardahan, Iğdır, gibi illerimiz adeta birer yatırım üssü haline getirilebilir. … Türkiye’nin en huzurlu ili olma sıralamasında üst sıralarda yer alıyor Ardahan.

Eskiden mazeret olarak gözümü korkutan mesafe uzaklığı vardı ama THY ile 2’saate kalmadan(başka hava yolları daha hızlı gider mi bilmiyorum)  Kars’tasınız… Kısa bir karayolculuğundan sonra da en yakın illere ulaşabiliyorsunuz. Çok şükür terör vb gibi güvenlik problemi de kalmadı. Peki, neden yatırım için buralara gelmiyoruz o zaman? Çünkü bilmiyoruz. Çünkü hükümetin yıllardır teşvik teşvik olarak verdiklerini alıp buraya değil ya bankalara faize yatırılmış ya da yatırım buraya değil batıya yapılmış. Şimdi burada yapılması gereken yeni bir parasal teşvik değil. Acil HEYECAN TEŞVİĞİ lazım…

Buralardan İstanbul gibi diğer illerimize büyük oranda göç var. Sokakta gördüğümüz gençler hatta çocuklar dahi İstanbul’a gitmenin hayalini kuruyor. Niye mi? İşsizlikten dolayı zannetmeyin. Tam tersi buralarda o kadar güzel iş imkânları var ki. Gel gelelim buraların en büyük eksikliği işsizlik veya yatırım olmayışı değil. Yukarı da söylediğim gibi HEYECAN EKSİKLİĞİ VAR… Bölge insanı ile ortaklaşa yapılacak o kadar güzel projeler var ki. Bunların başında da hayvancılık geliyor. Bölgenin en önemli ihracat kaynağı, bal, kaşar peyniri yani süt ürünleri… Gürcistan, Türkî Cumhuriyetleri ve diğer komşu ülkeler hemen yanı başımızda ama eksiklik bölgeyi kucaklayacak yeni bir heyecan gerekiyor. Hayvancılık dedim ama Çıldır Gölü’nü gördükten sonra buranın sadece hayvancılık değil “turizm açısından” da değerlendirilebileceğini görüyorsunuz. Sadece “Kış Turizmi “değil özellikle yazın “Yayla Turizmi” açısından da hem Kars hem de Ardahan değerlendirmeye müsait.

Acil neler yapılmalı?

Bölge halkı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile yaptığımız görüşmelerde Ardahan halkı bakın neler istiyor?

-Kars-Tiflis Demiryolunun Kars Mezra’dan başlayıp Çıldır Aktaş  Gümrük Kapısına kadar uzanan 92 km’lik kısmının tamamlanması çok önemli bir gelişme bu yolla Ülkemizin Kafkaslara açılan kapısı olan Ardahan’a ekonomik ve ticari açıdan büyük canlılık getirecektir.

-8 ay kışın halkın ısınması için bölge insanı ormanlardan ihtiyacını gidermektedir. Böylelikle Sarıçam ormanları her geçen gün kan kaybetmektedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattının Doğu ve Güneydoğu Anadolu İllerimize ve Karadeniz Bölgesine hizmet edecek tarzda petrol rafinerisinin ve Doğalgaz Çevrim Santralinin Ardahan İline kurulması ormanların koruma altına bir an evvel alınması demektir.

—Bu illerin en büyük imkânı, 200 milyonluk, Rusya ve Kafkas ülkelerine komşu olmasıdır. Bu nedenle bu üç ilde sınır kapıları açılmalıdır.

—Dünyanın en verimsiz süt inekleriyle hayvancılık devam ettirilmiş. Aynı iklimi olan AB ülkelerinden getirilecek süt inekleriyle hayvan ırkı değiştirilir ve 12 ay süt veren ineklerle Hayvancılık teşviki artırılabilir. Barajların yapılmasıyla yer altı bitkilerin üretimi ve silaj yemde süt üretimini ve besicilikte büyük verimlilik arz edecektir.

—Şimdilerde dünyada organik tarım ve seracılık çok aranıyor. Dünyada para ediyor… Organik et de aynı şekilde aranıyor. Kars ve Ardahan için Tarım Bakanlığı organik tarım üniteleri kurup, organik tarımı desteklemeli ve halkı organik tarıma teşvik etmelidir.

 

Evet bunlar yetkililerin ve yöre halkının söyledikleri… Ama hükümete acil tavsiyem buralara hemen ve hemen yatırım konusunda ön ayak olması. Hükümet buraya fabrika kursun demiyorum. Ama ön ayak olsun. Fabrika kuracakların alt yapısını hazırlasın, arazi tahsis etsin, halka HEYECAN versin. Yatırımların arkasında olduğunu hissettirsin. Batı artık hem yatırımda, hem üretimde doymak üzere ulaşım teknolojisinin bu kadar ilerlediği bir dönemde uzaklık artık dezavantaj olmaktan kalkıyor… O zaman doğruuuuuuuu doğuyaaaaaaaa yatırıma ….

Yorum yapın