TAKLİT MALLARLA AB’YE GİRDİK (!)

Markayı veya ayırt edilmeyecek derecede benzerini kullanmak suretiyle markanın taklit edildiğini bildiği veya bilmesi gerektiği halde tecavüz yoluyla kullanılan markayı taşıyan ürünleri satmak, dağıtmak veya bir başka şekilde ticaret alanına çıkarmak veya bu amaçlar için ithal etmek veya ticari amaçla elde bulundurmak… İki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına veya 27 milyardan 36 milyar liraya kadar ağır para cezasına veya her ikisine, ayrıca işyerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılmasına ve aynı süre ticaretten men edilmelerine… Evet, kanun böyle diyor… Kolay yoldan para kazanayım diyenlere karşı ağır yaptırımlar var…


Avrupa Birliği Komisyonu, Birlik ekonomisi açısından ciddi bir tehdit oluşturan taklit ürünler konusunda 2007’de elde edilen verileri göre Türkiye, “gıda maddeleri ve içecek” alanında sahte ürünlerin ana kaynağı olarak gösteriliyor. Bu alanda ele geçirilen malların yüzde 45.92’sinin geldiği Türkiye’yi Çin izliyor. Tekstil alanındaki taklit ürünlerin ana kaynağı Çin olurken, spor giyim ve hazır giyimde Türkiye bu ülkenin ardından 2. sırada yer alıyor. Giyim aksesuarlarında ise Türkiye, Çin ve İtalya’nın ardından 3. sırada yer alıyor.

 

Türkiye, daha düşük yüzdelerle olmakla birlikte, ayakkabı, elektrikli ürünler ve sigara sektöründe de AB tarafından hazırlanan listede ilk 10’da bulunuyorAB’deki taklit malların yüzde 8’i Türkiye’den getiriliyor 
AB’nin bu konuya ilişkin raporuna göre, Türk taklitçilerinin uzmanlık alanı, yiyecek, içecek, kozmetik ve parfüm alanında. AB gümrüklerinden sokulmaya çalışılan taklit malların yıllık değeri 2 milyar euro civarında. Dünya ticaretinin yüzde 5 ila 7’sini de taklit mallar oluşturuyor. Türkiye 3 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın ikinci büyük taklit ürün pazarı haline geldi.

Sizin anlayacağınız özgün ve kaliteli mallarımızla değil de TAKLİT ve ÇAKMA ürünlerimizle AB’ye girdik…Bilmiyorum övünmemiz mi gerek yoksa dövünmemiz mi?!

 

Sahte ve taklit ürün üretenler Türkiye’ye güya döviz kazandırıyorlar ama aslında ne kadar zarar verdiklerini acaba biliyorlar mı? Yine SAHTE ÜRÜN ALANLAR acaba binlerce kişiyi işsiz bıraktıklarının ve vergi kaybına sebep olduklarının farkındalar mı? . Yine sahte ürün alanlar kayıt dışı istihdama aracılık etmiş olduklarının farkındalar mı?  Ayrıca aldıkları sahte ürünün kısa bir süre sonra kullanılmaz hale geleceği için paralarının boşa gideceğini biliyorlar mı?

Yorum yapın