84 Yaşındaki delikanlıdan gençlere önemli ip uçları…

İTÜ mezunu Yüksek Mühendis Mimar Levent Aksüt :” İnsanın hobileri olursa üzülecek sıkılacak ve kötülük düşünecek zamanı olmaz.”

Röportaj: Fahri Sarrafoğlu

Levent Aksüt, 84 yaşında ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin Bogaz yarışlarına 1989 yilindan beri katılıyor.  Ulusal proje yarışmalarında 15 birincilik ve çeşitli ödüller kazanan Aksüt Uluslararası Londra Cami yarışmasında 2’ncilik ödülünü (1969), 1999 yılında Cam Piramit (Antalya) ile, 2003 yılında ise Otomatik Otopark (İstanbul) ile Avrupa Çelik Birliği ödüllerini kazandı. Bunca yoğunluğuna rağmen yine de spora ve yüzmeye vakit ayırıyor… Nasıl mı? İşte nasıl mı sorusunu sorduk ve kısa kısa bakın şu cevapları aldık:

84 yaşındasınız ve fotoğraflarınıza baktığımız zaman hep yüzünüz gülüyor bunun nedeni nedir?

Samsung'dan kaybedeni olmayan yarışa çağrı

Fahri kardeşim,  beni üzen şey konuyu anlamadan iyice araştırmadan ahkâm kesmektir.

Peki, negatif enerjiyi ya da negatif bakışı nasıl pozitife çevirebiliyorsunuz?

Pozitif döndürme yolu şu şekilde oluyor. Şahsın egosuna çarpmadan  biraz vakit geçtikten sora yumuşak bir şekilde davranarak oluyor…

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin Boğaz yarışlarına 1989 yılından beri katılıyorsunuz, ondan önce de yüzme ile ilginiz vardı sanırım biraz ondan bahseder misiniz?

Ondan önce 1950’lerde İYİK sporcuları olarak Kulübün kurucusu Suat Erler yönetiminde Rumelihisar Kandilli arasını yüzerdik. İYİK üyesi olan dostumuz Türkay Peker TMOK yöneticisi olunca bu eylemi TMOK ne taşıdı ve orada başlattı. Yaklaşık 15 yıl sporcular İYİK’in Ortaköy’de kendilerine tahsis edilen yalıdan alınarak Kanlıca’ya götürülürdü.

 

İlk yüzme öğrenmeye ne zaman başladınız ve bunca işinize rağmen nasıl spora ve sosyal projelere vakit ayırabiliyorsunuz?

Ben İYİK’te 17 yaşımda yüzme öğrendim. Spora orada başladım.1953 de ITU den mimar olarak mezun oldum. Mimarlıgı müziği sporu ve sosyal ilişkilerimi birlikte yürüttüm. Yapılan işe sevgi olursa zaman bulunur.

Ama zaman problemi olmuyor muydu sizde, zamanım yok diye hiç şikâyetiniz olmadı mı?

Zamanı iyi kullanmak yapılacakları planlamak birçok işe yetişmeyi sağlar

Özelikle şu an mezun olduğunuz İTÜ’de okuyan gençlere ne tavsiye edersiniz?

İnsanın hobileri olursa üzülecek sıkılacak ve kötülük düşünecek zamanı olmaz. Hobi sahibi olsunlar.

İçinizde kalmış bir ukde var mı acaba, ah şunu da yapsaydım dediğiniz?

İçimde kalmış bir ukde yok. Daima pozitif düşünerek sevgi ile yaşayarak ve yaratanın nimetlerine şükrederek yaşarım.

 

Ulusal proje yarışmalarında 15 birincilik ve çeşitli ödüller kazanan Aksüt Uluslararası Londra Cami yarışmasında 2’ncilik ödülünü (1969), 1999 yılında Cam Piramit (Antalya) ile, 2003 yılında ise Otomatik Otopark (İstanbul) ile Avrupa Çelik Birliği ödüllerini kazandı. Levent Aksüt, Yaşar Marulyalı ile birlikteliğini sürdürmektedir.

 

Aksüt’ün belli başlı yapıları şunlardır:Dumlupınar Zafer Anıtı, Kıbrıs Özgürlük Anıtı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Anıtı, Cam han, Dışbank, Maya İş merkezi, 1. levent Plaza, Cem İş Merkezi, THY Genel Müdürlük ve Bakü Merkez Binaları, Özel İstanbul cerrahi hastanesi, Akdeniz Üniversitesi Organ nakli Hastanesi, Cam Piramit, Elazığ Üniversitesi Kampusu, Koç Üniversitesi Yurt Binaları, İTÜ Ayazağa Kampusu, Boğaziçi Üniversitesi İdare ve eğitim merkezi, İzmir Aliağa Organize Bölgesi İmar Planı, İş Bankası Fener yolu ve Gayrettepe Konutları, Milli Reasürans Çok Katlı Otopark Binası

Yorum yapın