Anadolu heyecan arıyor

Bu satırların yazarı bugüne kadar yaklaşık 120’nin üzerinde KOBİ dediğimiz firma ile görüştü ve halende görüşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Denizli Ticaret Odası’nın daveti üzerine bir grup meslektaşımızla birlikte 80.yıl kuruluş kutlamalarına katıldık. Orada da iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geldik. Firmaları gezdik gördük…Eee sonuç diyeceksiniz. Sonuç şu: Efendim iş dünyası artık hükumetten ihale değil, ya da vergi iadesi değil sadece moral desteği istiyor artık….

Yani eskiden hatırlarsınız teşvik teşvik diye iller Ankara’nın yollarına düşerlerdi. Ya da aman yatırım yapın, aman fabrika kurun diye istekde bulunurlardı. Şimdi artık gerek kalmadı. İstemiyorlar? Niye kendi işlerini kendileri yapıyorlar. Bir kere yatırım yapıp üretmeyi ve sonrada ihracat yapmayı öğrenmişler artık. Peki ne kaldı geriye ? Hükumetten ne istiyorlar? Şimdilik hiçbir şey? Nasıl yani? Şöyle ki nasıl olsa hükumet kısa vadede vergi oranlarını düşüremeyecek, bürokrasiyi azaltamayacak, bari bize moral desteği olsun yeter diyorlar. Biz ihracat yaptığımızda bizim yanımızda olsun, bizim önümüzü hiç olmazsa şimdilik moralle açsın diyorlar…Yani korku istemiyor Anadolu ya da başka bir kelime ile HELECAN değil HEYECAN istiyor.

Denizli’de sadece demir atölyesi varken bugün 21 ülkeye perforje pencereler üretip ihracatını yapan Ali Filiz, son 10 yılı şöyle değerlendiriyor: “ Biz eskiden devletten beklerdik üretelim devlet alsın. Artık yok. Şimdi işi öğrendi sanayici. Üretip satıyor. Hem de dışarıya ihracat yapıyor. Hal böyle olunca rekabete başladı. Daha çok satmak için kendini yenilemesi gerekiyor. Yeni ürünler yapması farklı olması gerekiyor. İşte bizim istediğimiz hükumetten hiç olmazsa moral desteği ile sanayicinin sırtını sıvazlayıp tamam arkanızdayız imajını versin…”

Anadolu artık,.büyümek, gelişmek ve kalkınmak istiyor. Kendi ürünlerinin pazarlanmadığı ticarete, devlet tarafından desteklenmeyen ziraate razı değil. TBMM Başkanı Arınç’in dediği gibi :”Anadolu halkı radyolarda, gazetelerde bu ülkede güzel şeylerin olduğunu gösteren haberler görmek istiyor. Siyaset işte bu umudu halka aşılayabilmelidir. Hem de herkese” Bugün Anadolu’nun, ülkemizin dört bir yanında, büyümek için güneş, su isteyen fidanlarımız, gözleri ışıl ışıl parlayan çocuklarımız, gençlerimiz var. Biz onlara fırsat verebilirsek, eminim ki onlar çok büyük işler başaracaktır. Ama dediğim gibi hepsinin ortak isteği HEYECAN.. Artık Anadolu esnafı, sanayicisi, iş adamı bunaltıcı haberler değil moral verici haberler istiyor yani heyecan..heyecan. Cumhurbaşkanı kim olacakmış tartışmalarına girmek istemiyor esnaf. Hele hele seçim lafını duyduklarında adeta dudakları uçukluyor. Niye zaman kaybı, istikrarsızlık istemiyorlar da onun için.

 

Yorum yapın