Babasının yaptırdığı caminin karşısına cami yaptırdı

Baba-oğulun camii yaptırma tartışması

Babasının yaptırdığı caminin karşısına cami yaptırdı

Selahi Mehmet Bey Camii veya Bey Camii veya Silahşör Mehmet Bey Mescidi veya Sürahi Mescidi; İstanbul Eyüp Zalpaşa Caddesi üzerinde Zal Mahmut Paşa Camisinin karşısındadır.  Bu camiyi yaptırdıktan sonra Selahi Bey’in oğlu Zal Mahmut Paşa, babasının yaptırdığı caminin tam karşısına büyük bir külliye ve camii yaptırmıştır. Gelenek ve kaidelere uygun olmamasına rağmen camiyi yaptıran Zal Mahmut Paşa, hem babasından hem de halktan büyük tepki almıştır. İşte detaylar:

unnamed-10

BABASINI DİNLEMİYOR
Zal Mahmut Paşa Camii 1551 tarihinde inşa edilmiş olmasına rağmen Eyüp’te bir mahallesi yoktur. Buna karşı Bey Camisinin bir mahallesi bulunmaktadır. Mescit dörtgen bir mimari planı vardır. Cadde kotundan merdivenle mescidin avlusuna ulaşılır. Buradan bir giriş mekânına girilir. Buradan mescidin sahnına girilmektedir. Yapıldığı döneme göre oldukça güzel ve zarif yapılmasına rağmen kısa bir süre sonra babasının tüm itirazına rağmen oğlu Zal Mahmut Paşa babasının camisinin karşısına cami yaptırır.

MESCİDİN ŞEREFESİZ MİNARESİ VAR
 Mescidin şerefesiz bir minaresi vardır. Bu tür minare İstanbul’da sadece 3-4 yapıda görülmektedir. Yapı kesme taş ve tuğladan inşa edilmiş almaşık bir yapıdır.  Genelde cami minareleri mescide yapışık olarak inşa edilir. Bu da bina yapısının ve minarenin birbirine desteğidir. Buna karşı bu yapıda minare bağımsız olarak kapı girişinin yanındadır…

Yorum yapın