İbretlik hayatlar

Gazeteci Fahri Sarrafoğlu ve Miraç Aköz, Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nde “Şans Oyunlarının Kaybettirdikleri” isimli bir sergi açtı. Serginin özelliği; Türkiye ve dünyada şans oyunlarından büyük ikramiye kazandıktan sonra ellerindeki her şeyi kaybeden insanların hikâyelerine yer vermesi. İşte sergiden talihsiz talihli hikayeleri: 

Hilton’da nişan

 

“Denizli’nin Çivril İlçesi’nde marangoz olarak geçimini sağlayan iki çocuk babası Osman Kaplan, 1999 yılında Sayısal Loto’dan 340 milyar lira kazanmış. Kaplan’ın ilk işi eşinden boşanmak olmuş. Ardından İzmir’de bir şarkıcıyla 20 milyar lira harcayıp Hilton Otel’de muhteşem bir törenle nişanlanan Kaplan, 6 ay sonra ise ayrılmış. Hızlı yaşayan Kaplan, Orta Asya’dan kendisinin akrabası olduklarını söyleyerek gelen herkese para vermeyi de ihmal etmemiş”.

 

“Eşime kalmasın” hırsı

 

53 yaşındaki Mustafa Savgan’ın macerası ise, 1979’da 100 bin lira kazanmasıyla başlıyor. Savgan, “Eşimden ayrılamayınca paralar ona kalmasın diye harcamaya başladım. 150 memurun maaşını iki ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 3-5 katı bahşiş bırakıyordum. Evlenirken karıma aldığım 1 kilo altını da sattım, harcadım. Eşimi de annesinin yanına gönderdim. Cağaloğlu’nda bir handa hem gece bekçiliği, hem de yine ayakkabı boyacılığı yapmaya başladım. Sevgi olmadan para bir işe yaramıyor” diyerek ibretlik hikâyesini paylaşıyor.

 

70 milyonun ahı var

 

Evli ve 3 çocuk babası olan 44 yaşındaki Nurettin Çınar’a da, Turhal’da Millî Piyango’dan 1993 yılında 6 milyar lira isabet etti. Çınar, otobüs alarak Turhal’a şehirler arası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflâs etti. Çınar, “Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin para verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa sonuç böyle olur. Hepsinin ahı var üstünde, hayırı olmaz. Sonra araştırdım kimseye hayır getirmemiş” diye konuştu.

 

Perişan etti

 

Ali Atıcı. Çay ocağı işletirken 2004’te Sayısal Loto’dan 543 bin YTL kazanır. Parayı aldıktan sonra memleketi Erzincan’a yerleşen Atıcı, boşandığı eşi ve çocuklarını İsviçre’ye göndererek ikinci evliliğini yapar, ondan da ayrılarak 14 yaşındaki bir kızı gelin getirir. Gelişen olaylar zincirinde A.K, babası Arif K’ya yaşı küçük olduğu için teslim edilir. Ali Atıcı’nın pişmanlık dolu sözleri ise, “Hayal edemeyeceğim kadar zengin oldum; ama hayatım da altüst oldu. Huzurum kaçtı. Geceleri gözüme uyku girmez oldu. Lotodan çıkan para, beni perişan etti” şeklinde olur.

 

45 yıllık eşini boşadı

 

Samsun’da 3 yıl önce Sayısal Loto’dan 230 milyar ikramiye kazanan Ekrem Çetin (62), parayı kazanır kazanmaz 45 yıllık eşinden boşanmak için dâvâ açtı.

İkramiye kazandıktan sonra eşiyle boşanan bir diğer isimse Yeşim Akyol. 2003’te bir alış veriş merkezinden Akyol’a promosyon olarak verilen bilete 2 trilyon lira isabet eder. Akyol, 19 ay sonra da büyük bir aşkla evlendiği 6 yıllık eşini boşamak için mahkemeye başvurur. Ancak bu dâvâya eşi Güray Akyol da karşı dâvâyla cevap verir. Akyol, dâvâ dilekçesinde, “Eşim parasını benimle paylaşmak istemediği için boşanma davası açtı” iddiasına yer verir ve ekler: “Amaç, bu paradan beni mahrum etmektir. Piyango öncesi eşimle benim mutlu bir evliliğimiz vardı.”

 

Fakir; ama mutluydum

 

40 yaşındaki Ayhan Yalçınkaya, devlet memuruyken cebinde kalan son 300 bin lirasıyla aldığı biletle 1995 yılında büyük ikramiyeyi kazandı. Memurluktan istifa eden Yalçınkaya ticarete atıldı ve tehdit edip baskı kurduğunu söylediği babası Teyfik Yalçınkaya’ya açtığı 2 işyerini de devretti. Şimdi bir oto kiralama şirketi olan Yalçınkaya, “Hiç tanımadığım akrabalarım ortaya çıktı. Nakit param bitti. Zor günler geçirdim, huzurum kaçtı. Devlet memurluğuna geri dönmek istiyorum” dedi.

 

Hayatları alt üst oldu

 

Kanada’da 7 yıl önce lotoda büyük ikramiyeyi kazanan bir kişi, 8.5 milyon dolarlık ikramiyesi bitince intihar etti. Yakınları, evini ise içki ve uyuşturucunun “su gibi tüketildiği parti yeri” olarak tanımlıyor. İngiltere’de de lotodan 23.5 trilyon lira kazanan bir temizlikçi uyuşturucudan öldü.

Yorum yapın