Cami pencerelerindeki “demirlerin sırrı”

Hazırlayan: Fahri Sarrafoğlu/

Özellikle İstanbul’da camilerin giriş pencerelerinde, avlularında, içinde mezarlar bulunan hazirelerin duvarlarında bulunan demir parmaklıklar vardı. Bu parmaklıkların neden böyle bir yukarıdan, bir aşağıdan ve ortasından da bir demir halka ile tutturulmasının özel bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz?

indir

ZIVANADAN ÇIKMA ASLINDA BİR DUADIR
Osmanlı Mimari üslubunda zıvana, mimari yapılarda bir çeşit geçmeli kilit biçimini ifade etmek için kullanılır. Aslında daha çok ahşap veya taş bir direğin/sütunun oturtulduğu dişi oyuğu ifade eder. Bütünüyle mermer sütunlardan oluşan bir yapıda veya ahşap direklerin oyuklara yerleştirilmesiyle yapılmış bir çatıda, sütun veya direklerin bir vesileyle yerinden oynaması (zıvanadan çıkması) yapının bütünüyle çökmesine sebep olabilir. Netice olarak zıvana, yapı için çok önemli bir unsurdur. Fakat özellikle ibadethanelerde, türbe pencerelerinde ve mezarlık demirlerinde bu özellikle kullanılır. Hele hele camilerin tüm pencelerinde bu şekilde demir mutlaka vardır. Sebebi ise aslında bir dua anlamı taşımasındandır. Günümüzde yanlış bilinen anlamıyla, “deli” ya da “dengesini şaşırmış” olanlar için söylenen “ZIVANADAN ÇIKMAK SÖZÜ” , Osmanlı Mimarisinde bir dua anlamına gelmektedir.

images

KURAN VE SÜNNETTEN AYIRMA DEMEK
Pencere demirlerinden DİKEY olanı “Kuranı “ sembolize etmektedir. YATAY olanı ise “SÜNNETİ “ sembolize etmektedir. Bu şekilde yapılmasının sebebi ise, camiye girerken aslında müminleri bir duaya çağırmak, daha camiye girerken bu niyetle içeri girmesine hazırlık yaptırmak içindir.  İbadet için girenlere daha baştan diyor ki : “Allah’ım sen beni Kuran ve Sünnetten ayırma. Ayağımı Kuran ve Sünnette sabit kadem kıl” Evet, aslında sıradan gördüğümüz bir demir, sıradan gördüğümüz bir pencerenin müminleri duaya çağırması ne kadar ince bir davranış. Osmanlı işte bu şekildeydi, hiçbir taş, hiçbir çivi daha sebepsiz yere çakılmamıştır.

 

 

“ Cami pencerelerindeki “demirlerin sırrı”” üzerine bir yorum

 1. Kilsenin camındada mevcuttur demir parmaklık….
  Zivana
  Bağımlılığı değıl
  Bağlılığı nasihat eder
  Kuran ve sünneten bağlılık
  Birbirimizi kenetlendiği yerdir zivana
  Ümmet şuurudur
  Zivana
  HAK ile bağlılıktır
  HAK ile ünsiyettir
  Zivana
  Muhabbettir anca muhabbet duyduklarımızla kenetlenebiliriz
  Sevgidir
  EL VEDUD un tecellisidir zivana

  Cevapla

Yorum yapın