Çöp Ekonomisi Bilinse Atıklardan Bile Kazanırız

Fahri Sarrafoğlu’ndan Al Haberi:

ÇEVKO Başkanı Ferid Ekmekçioğlu, Türkiye’de atıkların dönüşümüne önem verilmediğini, sadece ambalajların dönüşümünden yıllık 400 milyon YTL kazanç sağlanabileceğini söyledi

Çöp ekonomisi bilinse atıklardan bile kazanırız
FAHRİ SARRAFOĞLU
Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Başkanı Ferid Ekmekçioğlu’na göre Türkiye’de atık ekonomimsi gerçek manada bilinmiyor. Atıkların geri kazanılması birçok bakımdan ekonomiye değer sağlıyor. En önemli getirisi doğal kaynakların tüketiminde azalma olması. Örneğin: 1 ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılması ile 20 ağacın kesilmesi önlenirken geri dönüşen her 1 ton cam için, 100 litre yakıt tasarrufu da sağlanıyor. Yine 1 alüminyum kutunun geri dönüşümü ile yüzde 90, kâğıdın geri dönüşümü ile yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor. Ekmekçioğlu, ambalaj atıklarının geri kazanılmasıyla her şeyden önce katı atık toplama sahalarındaki çöp miktarının azalacağına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Çöp kamyonlarının bu atıkları toplamak için yapacakları sefer sayısı aynı şekilde azalıyor. 1 Ocak 2005’te yürürlüğe giren Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ambalaj üreten firmalara önemli sorumluluklar yüklüyor. Yönetmelikte, ambalaj firmalarının ürettiklerinin yüzde 20’sinden başlayarak, 10 yıl içinde yüzde 60’ını geri kazanmaları öngörülüyor. Yönetmeliğin uygulanması ile ülke ekonomisine yaklaşık olarak toplam 400 milyon YTL geri kazanım sağlanacağı tahmin edilmektedir.”

SANAYİCİ TOPLUMA ÖRNEK OLMALI

Ekmekçioğlu, atıkların değerlendirilmesi konusunda iş dünyasının topluma örnek olması gerektiğini vurguladı.

e-bilet 50 bin ağacı kurtaracak

Öte yandan IATA, 1 Haziran 2008 tarihinden itibaren kağıt uçak biletlerinin kullanılmayacağını, elektronik bilet uygulamasına geçileceğini duyurdu. Böylece uçak şirketleri yılda toplam 3 milyar avro tasarruf edecek, ayrıca 50 bin ağaç daha az kesilecek. ÇEVKO Başkanı, yeni yönetmeliğin çıkmasıyla firmalar atık yönetimi konusunda devlet tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan destek alabilecekler. Yönetmeliğin en önemli özelliği tüketicilere de sorumluluklar getirmesi.

Yeşil nokta sistemi

ÇEVKO Vakfı, 26 ülkede faaliyet gösteren ve Yeşil Nokta’yı sembol olarak kullanan geri kazanım kuruluşlarıyla uluslararası düzeyde uzmanlık paylaşımı ve işbirliği etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu organizasyonlar bir araya gelerek PRO EUROPE adlı, kâr amacı gütmeyen bir üst kuruluş oluşturdu. ÇEVKO’nun

sunduğu çözümü tercih eden tüm firmalar ambalajları üzerinde Yeşil Nokta işaretini bulundurabiliyorlar. Bu işaret, o kurumun tüm yükümlülüklerinin ÇEVKO’ya devredildiğini gösteriyor. Yükümlülüklerini ÇEVKO’ya devretmek isteyen kuruluşlar, koşullar hakkında resmi internet sitesi www.cevko.org.tr’den bilgi alabiliyor.

Yorum yapın