Güneydoğu’da Silah Değil Şantiye İstiyoruz

Fahri Sarrafoğlu’ndan Al Haberi:

GÜNSİAD Başkanı Bedirhanoğlu, Güneydoğu’da artık silah sesi yerine şantiye seslerinin gelmesini arzuladıklarını, bu konuda her kesimden ciddi destek beklediklerini de kaydettiGüneydoğu”da silah değil santiye istiyoruz Şah İsmail Bedirhanoğlu
FAHRİ SARRAFOĞLU/DİYARBAKIR
Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, bugüne kadar bölge için çeşitli hükümetlerin birçok şey vaat ettiklerini ama yerine getiremediklerini belirterek “AK Parti Hükümeti’nin yeni dönemde bu konuya daha yakından ilgilenecek olması bölge halkı kadar sanayicimizi ve işadamlarımızı da sevindirmiştir” şeklinde konuştu. Bedirhanoğlu, özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bölgeye yaptığı ziyaretlerin gerek bölge halkı gerekse iş dünyası olarak oldukça yerinde ve faydalı bulduklarını da kaydederek şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanının ilk yurtiçi seyahatini bölgeye yapmış olmasını anlamlı ve değerli buluyoruz. Aslında yıllardır bölgeye uygulanan politikalardan vazgeçilerek bölgeye yönelik yeni bir devlet politikası oluşturulmalı ve uygulanmalıdır.”

Bedirhanoğlu, “Demokratik hakların kullanılması aşamasında, kriz ve çatışma ortamı oluşturarak bu hakkın kullanılmasını engellemek, ülkeye ve demokrasiye zarar vermektedir. Hiç kimsenin ülkeyi, kaos ortamında dünyaya lanse etmeye hakkı yoktur” diye konuştu.

GAP HIZLANDIRILMALI

Bedirhanoğlu, bölge ekonomisinin gelişmesi ve istenilen düzeye gelebilmesi GAP’ın hızlandırılarak bir an önce tamamlanması için elbirliği ile çalışılması gerektiğine işaret ederek bölgenin iş aleminin STK’ları ile birlikte çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı. Bölgeler arası gelişmişlik farklılığın ortadan kaldırılması için bölgesel ve sektörel teşvik politikalarının hemen hayata geçirilmesinin bir zorunluluk olduğunu da dile getiren Bedirhanoğlu, Güneydoğulu işadamlarının artık bir araya gelip, ortak işbirliklerine imza attıklarını ulusal ve uluslararası büyük yatırımcıyı bölgemize çekmek için çabalarının da sürdüğünü söyledi. Bölgenin özellikle turizm ve tarımsal alanda ciddi gelecek vaat ettiğini de sözlerine ekleyen Bedirhanoğlu, bu konuda her türlü işbirliğine açık olduklarını da ifade etti.

Hiçbir şey şiddeti haklı kılmaz

Hiçbir şey bu şiddeti haklı kılamaz, diyen Bedirhanoğlu, Güneydoğu’da artık silah sesi veya tank sesleri yerine çekiç ve şantiye seslerinin gelmesini arzuladıklarını, bu konuda her kesimden ciddi destek beklediklerini de kaydetti. Bedirhanoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: Avrupa Birliği süreciyle ilgili demokratik reformların devam etmesini istiyoruz. Maddi telafiyi yaparız ama imajla ilgili telafi zaman alacak

Yorum yapın