Fatih Sultan Mehmet’in “kılıcı” satılıyor

Yanlış okumadınız, Fatih Sultan Mehmet’in kendisinin kullandığı kılıcı 100 bin TL’ye alabilirsiniz….Nasıl mı?

 Hazırlayan: Fahri Sarrafoğlu

 Topkapı Sarayı’nda sergilenen en önemli eserlerden olan Fatih Sultan Mehmet’in kılıcı, Kültür Bakanlığı’nın izniyle kopyalanarak 100 bin liraya satılıyor.Fatih Sultan Mehmet’in Kılıcının Birebir Kopyaları Satılıyor. Osmanlı’nın en güçlü padişahlarından İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet’e ait kılıcın bire bir aynısı üretildi.1431347236248

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üzerinde “Gazi ve mücahitlerin sultanı, cihat için çekilen keskin kılıç olan Sultan Murat Han’ın oğlu Mehmet Han’a güç ver” yazan kılıcın değeri ise 100 bin TL. Kılıçtan şu ana kadar Hong Kong’taki bir kılıç koleksiyoneriyle birlikte 3 kişi satın aldı.

Fatih, 125 santim uzunluğundaki kılıcı, fetihten sonra törenlerde kullanmak için yaptırdı. Kılıcın orjinaliyle tek farkı ağırlığı. Fatih’in kullandığı kılıcın ağırlığı 7 kilo. Kopyaları ise yalnızca 2 buçuk kilo. Kılıçlar orjinali gibi çeliğe su verilerek aylarca süren bir çalışmayla yapıldı.

fatih1

Bilintur Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Hallik, “Bu kılıç 125 santimetre uzunluğunda ve 2.3 kilogram ağırlığında. Kılıç üzerinde sultana güç ve kuvvet vermesi için yazılmış özel bir dua yer alıyor. Kılıcın balçak kısmı masif pirinç, sap kısmı koç boynuzundan üretildi. Dua ise aslına uygun olarak tamamen el işçiliğiyle işlendi” dedi.

Yorum yapın