Fatih’in Şahi Topu şu an nerede biliyor musunuz?

Değerli dostlar siz İstanbul sever takipçileriyle İstanbul’un sırlarını takip etmeye devam ediyoruz… İstanbul’un fethinde kullanılan topların bir tanesi yıllardır kayıptı. Acaba bu topları kim almış, nereye gitmişti. Ve en önemlisi bu toplar 1453’den sonra aradan geçen 150 yıl sonra tekrar kullanıldı ve büyük bir başarı daha kazandı. Hem de Çanakkale’de işte detaylar:

images

Hazırlayan: Fahri Sarrafoğlu

 

 

1453’DEN 1800’E KADAR KULLANILDI

Şahi Toplar: Fatih Sultan Mehmed çizimlerini bizzat kendisinin yaptığı devrin en büyük topunu evvelce Bizans hizmetinde bulunan Urbain isimli bir Macar yahut Ulah mühendisine, döktürmüştü. Bu topun Edirne’de dökülmesinde Mimar Muslihiddin Ağa, Saruca Paşa ve Urbain beraber çalışmışlardı. İstanbul’un Fethinde iş gören bu toplar daha sora Çanakkale Boğazı’na götürülerek orada muhafaza ediliyordu. 1464’te Fatih Sultan Mehmet toplardan kırk iki tanesini Çanakkale Boğazı’nın savunması için Çanakkale Boğazı’na göndermiştir.

fatih_top_ingiltere

Yüzyıllarca kullanılmadan kalan toplar 1807 yılında İngiliz donanmasına karşı kullanılmış ve beklenenin aksine kusursuz şekilde çalışan toplar bir İngiliz gemisini vurmuş ve 60 denizciyi etkisiz hale getirmiştir.  Aynı toplar bu sefer Kırım Savaşı sırasında yine iş görmüş ve yaptığı atışlarla üç gemi batırmıştı. Savaş sonrası İngilizlerin alakasını çeken bu top General Sir John Lafroy’un ısrarla satın almak istemesine rağmen top satılmamış, yine Çanakkale’de muhafaza edilmeye devam etmişti.

TOP İNGİLTERE’YE NASIL GİTTİ?
İngiltere, Portsmouth, Fort Nelson’da Sergilenen Top’un buraya nasıl geldiği hikayesi ise ilginçtir. Sultan Abdülaziz’in 1868 yılında yaptığı Avrupa seyahati sırasında İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan Kralecise Victoria Padişah Sultan Abdülaziz’den bu topu o zaman için 1000 paunda satmasını rica etmişti. Abdülaziz satılma isteğini geri çevirerek ancak HEDİYE edilebileceğini, zira “Bir Türk’ün silahını asla satmayacağını “ veciz bir dille söyledi. İşte o tarihten beri Fatih’in İstanbul’u Fetheden o toplardan birisi şu an İngiltere’de sergilenmektedir.

images (1)

TOPUN SESİ 24 KM UZAKTAN DUYULABİLİYORDU
Üç ayda dökülen bu topun büyüklüğü ve çapı hakkında muasır tarihçiler muhtelif bilgiler vermektedirler. Françes; uzunluğu 5,5 metre,  dış çevresi 2 metre 74 cm (9 kadem),  yarı çapı 92 cm (kutru 3 kadem )  ağırlığı 18 ton kadardır demektedir.  Top 544 kg (1200 libre) bazılarına göre de 680 kg (1500 libre)  gülleler atıyor, bu gülleler 1,883 km (1 mil) mesafeye kadar giderek 1 metre 83 cm (6 kadem)  derinliğinde toprağa gömülüyordu.  Topun sesi 24 km ( 13 mil) mesafeden duyulmaktaydı.

indir

Şahî adı verilen bu topların Edirne’de atış denemeleri öncesi, halkın heyecan ve korkuya kapılmamaları için şehre tellallar salınmış çıkacak dehşetli gürültünün sebebi önceden haber verilmişti. Urbain’in döktüğü top ve diğer toplar 1452 senesi Ocak ayının sonlarında Edirne’den yola çıkarılmış ve ancak iki ay sonra İstanbul önlerine getirilebilmişti. Büyük topun önünde Kraç Bey kumandasında on bin akıncı süvarisinden mürekkep bir kol gidiyor topu otuz, bazılarına göre elli veya atmış çift öküz müşkülatla çekiyordu.

Yorum yapın