Kargalar “kurbağaları neden patlatıyorlar? “

Patlayan Kurbağa

Yazan: Fahri Sarrafoğlu

Almanya’nın Hamburg kentinde korku filmlerini aratmayan ilginç bir olay yaşandı. Küçük bir gölde yaşayan kurbağaların şişkin bedenleri balon gibi patladı. Kurbağaların esrarengiz ölümünden sonra bazı Alman bulvar gazeteleri “Ölüm gölünden söz etmeye başladılar. Hamburg’un yakınındaki bir parkta gezinti yapan insanlar, gölün kenarındaki ölü kurbağaları görünce hayretler içinde kalmışlardı. Yüzlerce kurbağa sırt üstü yatıyordu. Hatta bazıları gölden çıktıktan sonra şişerek patlayan kurbağalar gördüklerini iddia ediyordu. Bedenlerinin üç misli kadar şişen kurbağaların çıkardıkları inlemeyi andıran sesleri içler acısıydı. Bu tuhaf olaya şahit olan Hamburg Doğayı Koruma Derneği’nden Werner Smolnik, patlama sırasında kurbağaların iç organlarının bir metre ileriye fırladığını söylüyor Die Welt gazetesindeki haberde. “Görüntü adeta bilim kurgu filmlerindeki sahneleri hatırlatıyordu.” Smolnik’in tahminine göre, yakındaki at yarışları pistindeki atlardan bir mantar bulaşmış olabilirdi. Orta Amerika’da buna benzer olaylar daha önce yaşanmıştı. Fakat gölden alınan su örneğinin analiz edilmesi sonucunda kurbağaları öldürecek ne bir bakteri ne de virüs bulundu.

indir

Kargalar kurbağaların ciğerlerini yedi!

Kurbağa uzmanı Berlinli veteriner Frank Mutschmann, Spiegel Online’da yayımlanan açıklamasında, bu olsa olsa kargaların işi diyor. Ağızlarının tadını bilen kargalar, sadece ciğerlerini yiyebilmek için uygun bir yeri delebilirler. Kurbağalarda göğüs ve karın boşluğu birleşik olduğu için akciğerin mekanik direnci kalmamıştı. Mutschmann şöyle diyor: “Kurbağalar tehlike anında bedenlerini şişirirler. Ama karaciğerleri yoksa ve bedenleri de delikse, damarlar yırtılır ve akciğerleri patlar, dolayısıyla da diğer organlar dışarı fırlar.”Kurbağa uzmanı bu şekilde binlerce kurbağanın ölmesini çok şaşırtıcı bulmuyor. Birkaç tane karga pekâlâ yüzlerce kurbağanın karnını delebilir diyor. Kaldı ki kargalar son derece akıllıdır, kısa sürede lezzetli ciğerlere nasıl ulaşabileceklerini de kolayca öğrenebilirler. Karganın ne kadar zeki bir hayvan olduğu, gerçekten de çok sayıda araştırmayla son yıllarda ortaya çıktı.

Kargalar akıllı

Yeme ulaşmak için alet yapan, cevizleri tam tekerliğin altına gelecek şekilde otomobilin önüne atarak kıran ya da belli başlı objelerin görüntülerini akıllarında tutan kargalar araştırmacıları şaşırtan örneklerden sadece birkaçı. O halde karganın usta bir ciğer avcısı olmasına pek şaşırmamak gerek aslında!

Kısaca: Sevgili dostlar, akılla karga ne yapıyor, kurbağanın zaafını bildiği için onu korkutuyor herhangi bir yerine vücudunun bir gagasıyla deliyor ve korkan kurbağa şişerek patlıyor. İşte bunu bilen karga çok sevdiği ciğerine ulaşıyor.  İşte şeytan ve nefis de böyledir. İnsanın bir zaafını buldu mu hemen oradan içeri girer ve onun egosunu şişir şişirir ta ki patlatana kadar. Onun için Allah Resulu S.A.V hep ne diyor, kendini bilen Rabbini bilir. Önce bizde kendimizi tanıyacağız, kendimizi bileceğiz ki şeytan ve nefse yem olmayalım. Kuran-ı Kerimde Allah cc ne diyor Şems Suresi:

  1. Güneşe ve onun aydınlığına andolsun,
  2. Onu izlediğinde Ay’a andolsun,
  3. Onu ortaya çıkardığında gündüze andolsun,
  4. Onu bürüdüğünde geceye andolsun,
  5. Göğe ve onu bina edene andolsun,
  6. Yere ve onu yayıp döşeyene andolsun,

7, 8, 9.    Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını (kötülükten sakınma yeteneğini) ilham edene andolsun ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir.

  1. Onu kötülüklere gömüp kirleten kimse de ziyana uğramıştır.

Yorum yapın