Kişisel Gelişim: Akşam eve giderken götürmeyi unuttuğunuz şey !

Değerli dostlar hepimiz akşamları evimize giderken bir şeyler götürürüz değil mi? En azından en yakın bakkala uğrar ekmek veya çocukların gönlünü almak için ufak bir cukulata alırız…Ama esas unutmamız gereken bir şey var kı bu çok önemli… Aman sakın ha siz siz olun bu söyleyeceğimi eve götürmeyi unutmayın. Neyi mi? İsterseniz önce başımdan geçeni kısaca anlatayım siz anlarsınız gerisini..Geçtiğimiz bir akşam zili çaldım elimde paketler var, kapı açıldı tam içeri girecektim ki eşim dur ! dedi.. Trafik polisinin dur işaretini andırır bir şekilde eşiğini atma…Niye bir şey mi unuttum? Evet unuttun, hatırla bakalım…Ya işte sabah verdiğin listedeki isteklerini öğlende telefonda söylediklerinin hepsini aldım, bir şey unutmadım ki..Yok yok ben onları söylemiyorum esas daha önemlisi bundan sonra EVE GİRERKEN SELAM VERMEDEN girme…Her giriş çıkışında mutlaka SELAM’ı da beraberinde getirmeyi unutma…İyi de nerden çıktı bu diye soracak oldum(bu arada hala kapıdayım içeri girmedim ve elimde paketler var) “Bugün sohbette Hoca hanım söyledi, eğer eve girerken Selam vererek girecek olursanız eşinizle, çocuklarınızla kavga etmezmişiz ”diye eşim cevap verdi. …Tamam şimdi anlaşıldı bizim niye kapıda durdurulduğumuz ve “Selamünaleyküm ve Rahmetullah “diyerek içeri girdik, elhamdülillah…

Evet dostlar bu selam bahsi çok önemli..Bakın aşağıda yer alan hadis ve ayetler SELAM vermenin önemini ve faydasını ne kadar güzel açıklıyor.

 

Selam verme ile ilgili hadislerden seçmeler:

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana buyurdular ki: “Ey oğulcuğum, ailene girdiğin zaman selam ver ki, selamın, hem senin üzerine hem de aile halkına bereket olsun!”

Semüre İbnu Cündeb (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalatu vesselâm) imamın selamına selamla mukâbele etmemizi, birbirimizi sevmemizi, birbirimize selam vermemizi emretti.”

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Biriniz bir meclise gelince selam versin. Kalkmak isteyince de selam versin. Birinci selam sonuncudan evla değildir (ikisi de aynı ölçüde ehemmiyetlidir.)”

Selam verme ile ilgili ayetlerden bazıları:Siz bir selam ile selamlandığınız zaman, siz de ondan daha güzeliyle karşılık verin veya verilen selamı aynen iade edin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını gereği gibi yapandır. (Meryem Suresi 33.ayet) Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere, geldiğinizi farkettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin. Bu sizin için daha iyidir. Herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız. (Nur suresi 27.ayet) Evlere girdiğiniz zaman Allah tarafından mübarek ve güzel bir yaşama dileği olarak kendinize (birbirinize) selam verin. İşte Allah düşünüp anlayasınız diye size âyetlerini böyle açıklar. (Nur Suresi 61.ayet)

Evet siz siz olun eve selamsız girmeyin inşallah…Yoksa kapıda kalırsınız))

Yorum yapın