Kişisel Gelişim: Barbaros taktiği

Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs müzakereleri sırasında, Barbaros Hayreddin Paşa’nın Preveze Deniz savaşı’ndaki taktiğini uyguladıklarını ve başarılı olduklarını söyledi.

 

MÜSİAD’daki konuşmasında Türkiye’nin yeni dış siyaseti hakkında detaylı bilgiler veren Davutoğlu, görüşmelerde statik bir strateji yerine dinamik bir tavır sergilediklerini ve Rum tarafının bu strateji karşısında kilitlendiğini söyledi. Davutoğlu, “Bu politika sayesindedir ki kısa süre öncesine kadar KKTC’ye mesafeli davranan Rusya, önceki gün Mehmet Ali Talat’ı, başbakan sıfatıyla karşılamıştır. Bu, diplomasi dilinde Kıbrıs Türk Devleti’nin tanınması anlamına gelir.” dedi.


Preveze’de Barbaros Hayreddin Paşa’nın uyguladığı taktiği hatırlatan Davutoğlu ilham aldıkları tarihî olayı şöyle anlattı: “Andrea Dorya, komutanlarına savaş taktiğini ‘Barbaros gerçekten çok iyi bir komutan. Çok önemli taktikleri var. Geçmişte düşmanlarını yenerken onları uygulamış. Ben bunların hepsini inceledim, etüt ettim. Buradan edindiğim intiba ile yarın onun bu taktiğine karşılık biz şu taktiği uygulayacağız.’ diye anlatmış.

Aynı saatlerde Barbaros ise kurmaylarına, ‘Bu Andrea Dorya önceki rakiplerime benzemiyor. Çok akıllı bir adam. Muhtemelen benim bütün savaş ve taktiklerimi incelemiştir. Nasıl bir yöntemle savaşa yaklaştığımı biliyordur. Ve buradan hareketle yarın bana şöyle bir taktik geliştirecek. Ben de ona karşı şu taktiği uygulayacağım.’ der.”

Davutoğlu, Kıbrıs görüşmelerinde Barbaros gibi karşı tarafın zihnini okuduklarını söyleyerek, “Papadopulos, Türkiye’nin o güne kadar uyguladığı tüm taktikleri çok iyi okumuştu. Türkiye’nin yine aynı taktiklerle davranacağını düşünüyordu. Karşı bir taktiğe hiç hazırlıklı değildi. Hâlâ Rumlar ve Yunanistan, Kıbrıs konusunda bu kilidi açamadı.” dedi.

Kısaca: Tek akılının siz olduğunu düşünmeyin, bu tıpkı satranç gibi karşı tarafın nasıl bir hamle yapacağını önceden kestirip ona göre hamleleri hazırlamak lazım. Yoksa klasik her zaman iyidir mantığı sizi zafere değil zora götürür…

Yorum yapın