Kişisel Gelişim:Başarı “Ben bilirimi defterden silmektir”

Başarı Ne Değildir? Diye bir soruyla başlayalım önce ve cevabını şöyle vermeye çalışalım: “ Başarı toplumun gözünde başarı iyi maddi gelir getiren bir kariyer; büyük bir ev; lüks bir araba; uzak doğuda lüks otellerde tatil; diğer insanlara zarar vererek para kazanmak; sevdiği insanları her anlamda aldatmak ve bununla övünmek; karşılık beklentisi içinde sevmek, vermek ve insanları borçlandırarak onlara her istediğini yaptırmak veya yaptırmaya çalışmak; korku vererek saygı kazanmak; herkesteki en kötü yönü ortaya çıkarmaya çalışarak insanları sindirmek; sadece maddi ölçülerde yüksek değerlere sahip olmak değildir.

BAŞARI NEDİR?

Başarı “ben bilirimi defterden silmektir. Onun yerine öğrenmeye hazırımı koymak gerekiyor. Ben bilirim deyince bilinmiyor maalesef. Sertlik; ona buna surat asmakla, sırt çevirmek, yok farz etmekle olmuyor.
Resullah S.A.V Efendimiz : İstişare Eder, Bilgi,Tecrübe ve Uzmanlığa Değer Verirdi: Despotluk, ben bilirimcilik iticiliğin baş sebebidir. Efendimiz Alemlerin Sırrına, İlm-i Ledüne sahip olmasına rağmen toplumsal işlerde, hayati kararlarda dayatmacı olmamış, istişare etmiş, çoğunluğun ittifak ettiklerini uygulamış, tecrübe, bilgi ve uzmanlığa değer vermiştir. Bedir’de…Harp düzeni almak üzere ordunun tepe yamacına konuşlanmasını emir buyuruyor Allah Rasülü. Hz. Ömer atılıyor:
-Bunu Vahiyle mi söyledin, kendi görüşünle mi?…
-Kendi görüşümle buyurunca Ömer devam ediyor:
-Benim harp tecrübem var. Harpte su önemlidir. Bedir kuyularının oraya, aşağıya konuşlanalım derim!..
Allah Rasülü onaylıyor ve ordu oraya konuşlanıyor.

“Ben Rasülüm, Ne diyorsam O, burası olacak” diye dayatmıyor. Tecrübe ve birikime değer veriyor. Tek kişi bile olsa konusunda uzman olana değer vermek, hiç denenmemişe fırsat tanımak, yeniye açık olmak ne kadar güzel değil mi?… Bu tavrın güzelliği değil mi Hendek Harbini zaferle sonuçlandıran?..

Kısaca: Başarılı olmak ben bilirimciliği bırakmak onun yerine öğrenmeye hazırım, bilgiye açığım demekle olur…

 

Yorum yapın