Kişisel Gelişim: Bir Saat

Psikiyatri Uzmanı Dr. Nihat Kaya, sağlıklı bir kişiliğin oluşması için bebeklikten itibaren çocuklara ilgi gösterilmesi gerektiğine işaret ederek anne ve babaları uyarıyor.. Kaya, bir toplantıda yaptığı konuşmada “Anne ve babalara çok iş düşüyor. Anne ve babalar çocuklara kendilerini sadece ihtiyaçlarını karşılayan, para veren bankamatik gibi göstermesinler. Onlarla yakından ilgilesinler ki daha sonra üzücü olaylar yaşanmasın” diyerek aileleri uyarıyor. …İşte bugünkü hikayemizi ana –baba ve çocuk iletişimsizliği üzerine seçtik.


Adam yorgun argın eve döndüğünde 5 yaşındaki oğlunu kapının önünde beklerken bulmuş.

Çocuk babasına:

“Baba 1 saatte ne kadar para kazanıyorsun?” diye sormuş. Zaten yorgun gelen adam “bu seni ilgilendirmez” diye cevaplamış.

Bunun üzerine çocuk:

“Babacığım lütfen bilmek istiyorum” diye cevap vermiş. Adam,

“İlla ki bilmek istiyorsan 20 dolar kazanıyorum” diye cevap vermiş. Bunun üzerine çocuk,

“Peki bana 10 dolar borç verir misin?” diye sormuş. Adam iyice sinirlenip:

“Benim, senin saçma oyuncaklarına veya benzeri şeylerine ayıracak param yok hadi derhal odana git ve kapını kapat” demiş. Çocuk sessizce odasını çıkıp kapısını kapatmış adam sinirli sinirli bu çocuk nasıl böyle şeylere cesaret eder diye düşünmüş aradan bir saat geçtikten sonra adam biraz daha sakinleşmiş ve çocuğa parayı neden istediğini bile sormadığını düşünmüş belki de gerçekten lazımdı. Yukarı çocuğun odasına çıkmış ve kapıyı açmış. Yatağında olan çocuğa:

“Uyuyor musun?” diye sormuş. Çocuk,

“Hayır” demiş.

“Al bakalım istediğin 10 doları sana az önce sert davrandığım için üzgünüm ama uzun ve yorucu bir gün geçirdim” demiş. Çocuk sevinçle haykırmış:

“Teşekkür ederim babacığım”

Yastığının altından diğer buruşuk paraları çıkarmış adamın suratına bakmış ve yavaşça paraları saymış bunu gören adam iyice sinirlenerek:

“Paran olduğu halde neden benden para istiyorsun?” demiş. Çocuk,

“Ama yeterince yoktu” demiş ve paraları babasına uzatarak:

“İşte 20 dolar, 1 SAATİNİ BANA AYIRIR MISIN?” demiş…

Kısaca: Günümüzde anne ve babalar maalesef günlük hayatın getirmiş olduğu iş temposu içerisinde çocuklarını ihmal etmektedirler. Sadece yasak savar gibi, gazete okurken veya TV seyrederken çocuklarla ilgilenmiş gibi gözüküyorlar. Daha sonra da suçluluk duygusu içerisinde, onların istediği her eşyayı alıyorlar. Bu çok yanlış. Bunun yerine çocuklarla hiç olmazsa haftada bir gün TV kapatma günü ilan edip, onlarla yüz yüze bedensel iletişim içerisine girmelidirler

Yorum yapın