KISA KONUŞMALARDAN ÖRNEKLER

* Mevlânâ Hazretleri, Hakk’a ulaşmak istediğini söyleyen birisine:
—“Bâtılı bırak!” buyurdu.
— “Bâtıldan nasıl kurtulmalı?” sorusuna da:
—“Hakk’ı tutarak,” cevabını verdi

*Fatih Sultan Mehmet, çocukluğunda biraz yaramazlık yapınca, babası olan 2. Murat Han:
-Ne kadar yaramaz bir çocuksun, senden adam olmaz diye çıkışır.
Orada bulunan ve velâyet sırrıyla kalp gözü açık olan Akşemseddin Hazretleri, hafifçe gülümseyerek şöyle der:
Peder ne der, kader ne der….

 

 

 

 
* Bir terzi kendi başına ufak yeni bir dükkan açar yalnız dükkanın iki tarafında da kendininkine benzer iki tane dahaterzi dükkanı vardır. Bunların girişinde kocaman bir tabela vardır.. O tabelada 1.sınıf erkek terzisi yazar. Diğer yan tarafındaki dükkanda ise yine dev bir tabela vardır, orada da EN İYİ TERZİ yazar Küçük dükkanın sahibi ise iki büyük tabela ortasına küçük bir tabela asar GİRİŞ …

images

 

* Lokman Hekime:
-Hastamıza ne yedirelim? diye sorduklarında, şu cevabı vermiş:
-Acı söz yedirmeyin de, ne yese olur.

* ARİSTO’ya sorarlar üstat siz iyi konuşamıyorsunuz fakat iyi ve güzel konuşma seminerleri veriyorsunuz, Aristo ise şu cevabı verir, ne yani biley taşı bıçakları keskinleştiriyor ama kendisi bir şey kesebiliyor mu?

*Savaş sırasında General , Isparta hükümdarına bir mektup yazarak EĞER, teslim olmazlarsa, bütün Isparta’yı yerle bir edeceğini bildirir…” Ispartalı hükümdarın verdiği cevap ise sadece bir kelimedir: “EĞER”

*Bir gün askerin biri Ferhat Paşa’ya gelerek Paşam düşman çok yakında, ne yapacağız? Demiş. “Merak etme bizde onlara çok yakınız”

*Meşhur orta oyuncu Rahmetli İsmail Dümbüllü bir gün oyununu bitirmiş sahneden ayrılırken sahneye seyircilerden birisi bir salatalık (hıyar) atmış. Üstad hiç istifini bozmadan yine selamını vermiş ve birisi sahneye kendi kartvizitini düşürmüş oyundan sonra gelsin de alsın demiş……

Yorum yapın