İŞLETMELERDE BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER EĞİTİM SEMİNERİ

Seminer Tarihi: 1 Nisan 2008
Eğitimin süresi: 15 saat
Seminer: Hafta içi ve Hafta sonu

Tıpkı şu örnekte olduğu gibi: Komutan, yanına gelen bir misafiri için emir erine :-git iki tane fruko getir diyor…Aradan bir müddet sonra o asker elinde bir tane kriko ile geliyor. Komutan şaşırıyor tabii. Çünkü frikoyu yani gazozu kriko anlamıştı. İşte Basın ve Halkla İlişkiler Uzmanı, her iki taraf arasında iletişim kuran, iletişim kazalarını asgariye indiren kişidir. Kamuoyunda yanlış anlamalara meydan vermemek için Basın ve Halkla İlişkiler Uzmanı en önemli denge unsurudur

Seminer’den konu başlıkları:

* İşletmelerde Halkla İlişkiler Birimin Önemi
* Halkla ilişkiler uzmanının masasında bulunması gerekenler.
* Halkla ilişkilerin kurum içi iletişimde üzerine düşen görevleri.
* İşletmelerin basınla ilişkilerinde dikkat etmesi gereken önemli noktalar. Basında çıkan olumsuz bir haberle konusunda halkla ilişkiler uzmanının yapması gerekenler.
*
Lobicilik nedir? Nasıl lobi yapılır?,Tekzip nasıl yazılır,basın açıklaması, basın bildirisi nedir? Sponsorluk nedir? Firmalara faydaları nelerdir? Hangi konularda sponsor olmak firmaya daha fazla getiri sağlar.? Basın Konseyi, RTÜK gibi kuruluşlarla olan ilişkiler nasıl olmalıdır.
* Basın bülteni yazarken olmazsa olmaz kurallar. Basın kokteyli, basın gezisi, basın toplantılarında nelere dikkat edilmesi gerekir.? Basın toplantısı ne zaman düzenlenirse daha etkili olur?
o Basından gelecek sorulara nasıl cevap verilir? Tekzip yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar?
o Reklam ve Tanıtım bölümü ile Halkla İlişkilerin işbirliği nedir, nasıl olmalı?
o Medya Planlaması nasıl yapılırsa işletmeler için daha verimli olur? Başarılı reklam stratejilerinde medya planlamasının önemi”

Teknik bilgiler:
Eğitimin süresi: Toplam 15 saat
Başlama Tarihi: 1 Nİsan 2008 Sınıflar: 8-10 kişiliktir. Ders saatleri: Hafta içi: Salı –Perşembe 18.30-21.00 saatleri arası Hafta sonu Cumartesi günü 12.30-16.00 arası.. Seminer sonrası katılım sertifikası ve seminer notları verilecektir…. Ücreti: Kişi başı 250 YTL +KDV (Yüzde 50’si kayıt sırasında peşin geri kalanı kurs bitiminde) Firmalara yönelik özel programlar yapılabilir.

Eğitim Görevlileri: İsrafil Kuralay:
1965 ERZURUM doğumlu. İstanbul Üniversitesi Sinema Televizyon Anabilim Dalı Yüksek Lisans yaptı, mesleğe TRT İstanbul Televizyonu Görüntü Yönetmeni Kameraman Asistanı olarak başladı. Daha sonra TGRT Televizyonu Tartışma Programları Sorumlusu Yapımcı Yönetmen olarak devam etti.1996 yılından itibaren iş hayatını, kurucusu olduğu Yedirenk İletişim’de sürdürdü. Kuralay, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Basın Komisyonu Başkanı, Genel Başkan Yardımcısı, MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi ( Haber, Reklâm, Film Sektörü ) , İKV ( İktisadi Kalkınma Vakfı) Yönetim Kurulu Üyesi ve UTESAV (Uluslar arası Teknolojik Ekonomik Sosyal Araştırmalar Vakfı)Mütevelli Heyeti Başkanı olarak çalışmalarına devam ediyor. Evli iki çocuk babası İsrafil Kuralay birçok çalışmalara imza atmış bulunuyor.

Bilal Arıoğlu
1962, Boyabat-Sinop doğumlu. İlköğrenimini İstanbul, orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu.1986 yılında TRT’de kamera asistanı olarak göreve başladı. Aynı kurumda kameraman ve görüntü yönetmeni olarak çalışmalarını sürdürdü. 1993 yılında TGRT’nin kuruluşunda Yapımcı Yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılından itibaren iş hayatını, kurucusu olduğu Yedirenk İletişim’de sürdürdü. Sarı basın kartı sahibi olan Bilal Arıoğlu, iki dönem Birleşik Sanatçılar Derneği başkanlığı yaptı. MÜSİAD Basın-Yayın, Ambalaj ve Reklâmcılık Sektör Kurulu Yönetim Kurulu üyesidir. Arıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. Bilal Arıoğlu bugüne kadar çok sayıda TV programı, belgesel ve tanıtım filmi gerçekleştirdi. Kurumsal kampanyalar yürüttü.

Fahri Sarrafoğlu.
1966 Aksaray doğumlu. ( 15 yıllık deneyimli gazeteci. Çeşitli gazete, dergi ve haber portallarında yazıları yayınlanmakta olup birçok radyo da ekonomi programları yapmıştır.) Başta MÜSİAD olmak üzere, İstanbul Kuyumcular Odası, İstanbul Ticaret Odası gibi kuruluşlarda halkla ilişkiler uzmanı ve basın danışmanı olarak görev yapmıştır. ESERLERİ: Türkiye ve Dünya’da Altın, 2000’e Doğru Türkiye, Politikasız Ekonomi, Medine Pazarı, Cuma Konukları. Ekonomi Meclisi.

Mesut Mertcan:
1946 Adana doğumlu. G.Ü Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Mezunu. TRT’de uzun yıllar haber spikerliği yaptıktan sonra özel TV’lerin kurulmaya başlamasından sonra birçok televizyonda görev aldı. Bu arada Ekmek-(1996), Kırlangıç Dönüşü-(2001), Sevdamsın Benim-(2002) filmlerinde oyunca olarak rol aldı. Mertcan, ayrıca özel ve kamu kurumların açılış ve etkinliklerinde görev alarak sunuculuk ve organizasyon yönetmeni olarak görev yaptı. Mertcan’ın yayınlanmış şiir kaseti de bulunmaktadır. Halen özel bir radyoda program yapımcısı ve haber spikeri olarak görev yapmaktadır.

Yorum yapın