LİMANDA BEKLEYEN GEMİ OLMAK İYİ DEĞİL!

Gemicinin birine sorarlar “Tehlikeden en uzak gemiler hangileridir” diye… Tecrübeli gemicinin verdiği cevap çok ilginçtir: “En güvenli gemi LİMANDA kalan gemidir… Ama o da bir süre sonra işe yaramadığı için çürüyüp gider…” Bir yaşam koçu ve kaygı yönetimi uzmanı olan Sharon Taylor “Size ”yapamam” dedirten en önemli şey korkudur” diye açıklıyor. ”  “Yapamam” sözü kariyerinizi, sosyal yaşamınızı, ilişkinizi ve her şeyinizi sabote etmeye başladığında LİMANDAN AYRILMA ZAMANI GELMİŞTİR. Danışman Norah Harding “Olumsuz düşünceler üretmek korkunç derecede kolaydır” diyor ve “Yapamam tavrı içki ya da uyuşturucuya bağımlılık gibi gerçek düşüncelerinizden kaçmanın bir yoludur.Efendim sözü firmalarımıza getirmek istiyorum, geçtiğimiz hafta içerisinde birkaç toplantıya katıldım ve hepsinin de ağzını bıçak açmıyor. Niye? Kriz, kriz? Peki, arayış içerisinde miyiz? Yeni ne yapabiliriz, hep limanda mı kalacağız? Yok, hemen gemiyi limandan çıkartıp harekete geçireceğiz. Bir denizcilik işletmesi yetkilisinden aldığım bilgiye göre daha önce navlunu 100 bin dolara taşıdıkları yükü şimdi geminin masrafı ve işçinin maaşları çıksın diye 30 bin dolara kadar düşürdüklerini söylüyor. Neden mi? Gemi limanda dursa daha fazla harcama yapacak da ondan. O zaman bu ücrete taşınmaz, bu kadar da fiyat olmaz yok…Bir sıfırdan her zaman iyidir..

 

Gerektiğinde hızlı kürek çekebilmeliyiz… Hiçbir kaptan gerek olmadıkça kürek çekmez ama çekmek durumunda olduğu zamanda en hızlı kürek çekenlerden biridir… İyi bir kaptan tayfalarını severek çalıştırmayı bilir. Eğer kendisini sevmeyen tayfalardan oluşan bir gemiye tayfalık yapıyorsa o yüksek makamın ağır yükü altında bir müddet sonra ezilirler. Eğer gemi kaptanı tayfalarını hediyelerle satın alıyorsa hediye vermeyince onlarda gemide isyan çıkartarak geminin denizin ortasında batmasına sebep olurlar.

Kısaca: Lider ile yönetici, günlük hayatımızda en fazla birbirine karıştırılan konulardandır. “Lider değişim meydana getirendir veya değişime neden olandır” diye tanımlanır. “Yöneticiler işleri doğru yaparlar, liderler ise doğru işleri yaparlar”.Genelde yönetici denildiğinde belli bir konu üzerinde, belli bir alanda, belli bir grupla çalışan ve başarı elde etmeye çalışan insan anlaşılır.

Yorum yapın