Mimarisi “tek” yapan kişi “tek”

Sevgili dostlar, İstanbul Sirkeci’de bulunan “Büyük Postane’nin karşısındaki” bu caminin iki özelliği var. Birincisi bu cami  diğer camilerden farklı  “tektir”, ikincisi yapan kişi mimarın da ömrü boyunca yaptığı “iki camiden biridir” ve bu mimarımızın soyadı da “Tek”dir…İlginç değil mi?

İşte detaylar:

Sirkeci’deki Büyük Postane’nin hemen arkasında bulunan ufak caminin iki özelliği var. Orijinali Fatih Sultan Mehmet zamanında 1473 yılında Hoca Hobyar tarafından yaptırılmıştır. Sonradan zamanla harap olan cami, postane inşaatı sırasında yıktırılmış, yerine postane’nin de mimarı olan Vedat Tek Bey tarafından kariyerinin tek camisi olan bu Suriye camileri esintili yapıyı 1907 yılında yapmıştır. Minaresi özellikle İstanbul camilerinin hiçbirine benzemeyecek denli Suriye kökenli durmaktadır.

Hobyar Cami sirkeci "Suriye Mimarisi" özelliği taşımaktadır
Hobyar Cami sirkeci
“Suriye Mimarisi” özelliği taşımaktadır

VEDAT BEYİN  YAPTIĞI İKİ CAMİDEN BİRİ
Ve Hobyar(aslı Hubyar) Camii. Bu Caminin en önemli özelliği ise Mimar Vedat TEK Bey, yapmış olduğu 1907 yılında yapılan “TEK CAMİ” olması ve mimari tarzının da farklı olması. Minaresi “Suriye Mimarisi” denen bir tarzda yapılmıştır. Zariftir, manevi atmosferi çok farklıdır. Diğer yaptığı cami ise Erenköy İstasyon Camii, Sultan II. Abdülhamid’in Ticaret ve Ziraat Nazırı Mustafa Zihni Paşa tarafından Erenköy’de (1900-1904) yaptırılmıştır. İç yazıları hattat Sami Efendi tarafından yazılmıştır. Mimarı Vedat Tek’tir.

Vedat Tek Kimdir?
Mehmet Vedat Tek (1873, İstanbul – 1942, İstanbul), Türk mimar. 20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla tanınmakta ve Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın Mimar Kemalettin Bey ile birlikte en önde gelen iki isminden biridir.
Türkiye’nin formel eğitim görmüş ilk Türk mimarı olarak tanınır. Sirkeci Büyük Postane’den Ankara’da İkinci Meclis binası ve Ankara Palas’a; Kastamonu Hükümet Konağı’ndan Haydarpaşa Vapur İskelesi’ne kadar Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarının pek çok önemli yapısına imza atmıştır.

Sanayi Nefise Mektebi’nin ilk Türk hocalarından biridir. Şair ve bestekâr Leyla Saz Hanım’ın oğludur. 1942 yılında İstanbul’da öldü. Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Suriye Mimaris şeklinde yapılan cami Mimar Vedat Tek
Suriye Mimaris şeklinde yapılan cami Mimar Vedat Tek

Yorum yapın