SECOND LİFE YA DA İMTİHANDAN KAÇMAK…

Second Life dünyası, merkezi San Francisco’da bulunan 1999 yılında kurulmuş Linden Labs sirketine ait 3000’in üzerinde sunucu bilgisayardan oluşuyor. Şubat sonu itibariyle toplam Second Life sakini sayısı 2 milyon 615 bin. Bu rakam her ay %30’un üzerinde artıyor.Ayda minimum 6$’dan başlayan fiyatlarla paralı olarak abone olan kişi sayısı 67,000 civarında. Second Life’in Linden Dolar isimli, kendine ait bir para birimi mevcut, USD/LLD paritesi Second Life borsasında belirleniyor, Sadece 2007’nin ilk ayında Second Life’ta olusan ekonomik aktivite 10 milyon doların üzerinde.


Second Life’i en çok oynayan ülke %31 ile ABD. Ardından %13 ile Fransa ve %10 ile Almanya geliyor. Türkiye ilk 100 içerisinde %0,51 ile 19. sırada. Toplam nüfus rakamına göre baktığımızda kabaca Second Life’a ülkemizden kayıtlı kişi sayısı 13.000’in üzerinde.

 

Second Life’ta genç bir nüfus var. Nüfusunun %27’si 18 ila 24 yas arası, %67’si ise 34 yasin altında. 45 yas üstündekiler de %11’lik bir orana sahip. Second Life tarihinde 2005 yılının Mayıs ayında ilk ve son kez bayanların sayısı bayların sayısını geçti. Su anda baylar, toplam nüfusun %59’unu oluşturuyor. Second Life’ta bir toprak sahibi olmak isterseniz fiyatlar metrekare basina 3$ ila 10$ arasında değişiyor, elbette gerçek hayatta olduğu gibi arz ve talebin fiyatları belirlemesi söz konusu.

 

Arabesk şarkıları vardı hatırlar mısınız? “…tanrım beni baştan yarat… Ya da durdurun dünyayı başım dönüyor… Ya da… Dünyaya bir daha gelsem şöyle yapardım… İşte Secand Life ya da ikinci hayat denen bu oyunla kişiler kendilerinin oluşturduğu bir dünyada yani olmayan bir dünyada yaşıyorlar. Tekrar ediyorum “dünyada” yani dünyanın dışına çıkmak yok… Yani imtihandan kaçmaya çalışıyorlar ama yine aslında dünyanın tam içindiler. Peki, bu insanlar ki sayıları Türkiye’de giderek artıyor neden kendilerini böyle bir SANAL olmayan dünyaya sokuyorlar. Üstelik para vererek… Ufak bir araştırma yaptığımız da bakın insanlar neden kaçtıklarını şöyle açıklıyorlar.

—Geçmişteki hatalardan kaçmak,

—Mevcut yüzünü, hatta kilosunu beğenmemek,(Çünkü bu oyunda kilosunu, yüzünü de değiştirebiliyor.

—Eşini, ailesini hatta çocuklarını bile değiştiriyor, gerçek olmayan bir dünyayı yaşıyor…

Peki neden? Çünkü imtihandan kaçmak istiyor… Tefsir dersi aldığımız Ziya EryılmazHocamızın yazısından bir alıntı ile yazımı bitirmek istiyorum:

“Kulun hayatta karşılaştığı her olay yüce Allah’ın kendisine yönelttiği bir imtihan sorusudur. Dolayısıyla kula düşen İMAN, SABIR VE SALİH AMEL ile bu sorulara cevap vermeye gücü yettiğince gayret etmesidir.

Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez.” (Bakara, 286)

KULLUĞUN EN ÜST DERECESİ İSE; İMTİHANLARI BİLEREK, DUYARAK,

GÖREREK VE LEZZETİNİ ALARAK CEVAPLANDIRMASIDIR.”

DEMEK Kİ; değerli okurlarım  KULLUK İMTİHAN İLE

CEVAP ARASI BİR İLİŞKİLER ZİNCİRİDİR.

İMTİHAN ALLAH’TAN, CEVAP KULUNDAN.

Peki geçmişte yaptığımız hatalar ne olacak? Kusurlarımız var, hatta ayıplarımız var, utandığımız hatalarımız var… Var var da… Allah’ın da affı var… Ne diyor Efendimiz S.A.V

Tövbe eden, hiç günah işlememiş gibidir. Tabii  ki samimi olduktan ve aynı günahı bir daha işlememek üzere kesinlikle Allah’a döndükten sonra… Ey müminler, Allah’a tövbe edin ki kurtuluşa eresiniz.) [Nur 31]

Yorum yapın