ARAÇ MUAYENENİZ  YAPILDI YA SİZİN “MUAYENENİZ”?

Yazan: Fahri Sarrafoğlu

Markette alışveriş yaparken iki komşumun hararetle konuştuklarını ve yarın mutlaka erkenden buluşup gitmeleri gerektiğini söyledi. Aksi halde sıra hem çok olacak hem de zamanında randevuya gidilmezse hem hakları yandığı hem de para cezası ödeyeceklerini söylediler. Merakla şaşırdım ve komşum Turgay Bey’e sordum, hayırdır yarın sabah erkenden nereye gideceksiniz hasta mı var evde, hastaneye mi gidilecek yoksa dedim.  Yok, yahu dedi, hastamız yok şükür ama aynı onun gibi arabanın muayenesi gelmiş onu götüreceğiz. Arabadan anladığımı bildiği için gülerek cevap verdi, sevgili kardeşim araçların her iki yılda bir muayeneleri olur ki, araç sağlam mı, çevreye zarar veriyor mu, vermiyor mu ona bakılır. Önce internetten sıra alırsın sabah erkenden gidersin. Arabanın farları, frenleri, iç dış ve en önemlisi egzoz kontrolleri yapılır ve evet bu araç trafiğe çıkabilir, raporu alındıktan sonra tekrar trafikte o araç seyreder, dedi.

Dedim peki, rapor verilmezse ne olur, yani muayene oldu, araç hasta ne olacak?

Turgay Bey, gülerek cevapladı, ne olacak, yaptırıp eksiklerini gidereceksin, gidermezsen araç trafikten men edilir, yani hem yaya trafiğine zarar verir, hem diğer araçlara zarar verir hem de çıkardığı gazdan dolayı da çevreye zarar verir.

Aman ne güzelmiş, o zaman araç muayene işi ne güzel, iyi ki yapıyorlar, insan yapımı araç iki yılda bir mecburi olarak kontrole gidiyor ki kimseye zarar vermeden taşıma hizmetini sürdürsün.

Evet, sevgili dostlar, araç muayene istasyonunda her gün binlerce araç akşama kadar muayene ediliyor, her türlü aksamına kadar kontrol ediliyor varsa bir eksikliği düzeltilip tekrar muayene getirilmesi isteniyor. …NE kadar faydalı bir çalışma değil mi? Ne olur kızmayın, aman hocam sabahın köründe gidiyoruz, sıra var, para veriyoruz, şöyle uzak, böyle zahmetli sakın demeyin a dostlarım. Zira milyonlarca insanın sağlığını korumuş oluyorsunuz bence bu yapılan büyük bir sadaka ve hizmettir…

Ama benim asıl söyleyeceğim şu ki, bir aracın muayenesinin geldiği araç sahibine hatırlatılıyor, unutsa bile trafik polisi soruyor hatırlatıyor. Peki, ,ya İNSANIN MUAYENESİNİN GELDİĞİ NASIL HATIRLATILIYOR? Hiç düşündünüz mü? Bizleri tekamül üzere yaratan Rabbimiz acaba bizleri tek başımıza mı bırakmış. Bizlerin de muayene olmamızı istiyor. Ruhi tekamülümüzün ne aşamada olduğunu görmemiz için bizleri sık sık muayene olmaya çağırıyor. Nasıl mı? Ezanlar, evet ezanlar bizlerin günlük muayenelerinizi hatırlatıyor. Namaz birer checkup,  manevi bir kendi kendimizi kontroldür. Yine yıllık muayene ise Ramazan oruçları, bizlerin tekamülündeki en önemli merhalelerden bir tanesidir.

Eskiden tekkeler vardı, her mahallede birer tekke vardı. Tıpkı şimdiki “Araç muayene istasyonları” gibiydi. Oraya giden kendi meşrebince tedavi olur, eksiklerini görür düzeltirdi. Şimdilerde böyle bir imkân yok ama tasavvuf halkaları en önemli tekamül halkalarımızdan bir tanesidir.

Siz siz olun manevi muayenelerinizi zamanında yaptırın olur mu, hem kendimize hem de insanlığa zarar verip vermediğimizden emin olmak için…

torbali-arac-muayene-638x330

KISACA: Ali İmran 190 “Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır.”

Kuran-ı Kerim yer ve göklere bakarak İnsanları düşünmeye, araştırmaya, bilgilerini derinleştirmeye teşvik etmektedir:

“Gerçekten de yerlerin ve göklerin yaradılışında, gün ve gecenin uzayıp kısalmasında akıl sahipleri için muhakkak birçok işaretler vardır. Bu gibi kimseler ayakta iken, otururken ve yatıp uzandıkları yerde Allah’ı tefekkür ederler, gökyüzü ve yeryüzünün yaradılışını inceden inceye düşünürler (ve şöyle derler): -Ya Rabbi! Sen bunları boş yere yaratmadın. Seni yüceltir, ululuğunu kabul ederiz. Sen bizi cehennem azabından koru…”

…De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler” (Zümer Suresi, 9)

Yorum yapın