Bu çeşmenin çok “hüzünlü hikâyesi” var

Fatih’de dolaşırken hangi çeşmenin hikayesi yok ki. Her çeşmenin mutlaka bir hikayesi ve başından geçen olayları vardır. Ama Fatih’te, Ahmediye Camii karşısındaki çeşmenin hikayesi diğer çeşmelerden çok farklıdır. Orta Çeşme ve Nevşehirli İbrahim Paşa Çeşmesi olmak üzere iki ayrı isimle biliniyor. Bu çeşmede bir “hüzün “ var. Bu çeşmede bir Padişahın nasıl tahttan indirilip halk arasında dolaştırılıp, işkence edildikten sonra Yedikule Zindanında şehit edilmesinin hikâyesi var.ahmediye camii önü

İşte detaylar:

ÇEŞMENİN TARİHİ
İlk bilgiye göre, çeşme 1642 yılında Gürcü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. İkinci kaynağa göreyse 1731 yılında Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından inşa ettirilmiş.

Yapı, mimari ve süsleme açısından 1600’lü yılların çeşmesi gibi görünmese de tipik  bir Lâle Devri eseri..Çeşme ilk önce Gürcü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış . Zamanla harap olunca da Damat İbrahim Paşa tarafından devrinin özelliklerine göre yenilenmiş.
Çeşme, harap bir vaziyetteyken tekne ve ayna taşları kaldırım altında kalmış ve 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. İki sokağın kesiştiği köşede bulunan çeşme iki bölümden oluşuyor. Süsleme açısından birbirinin aynı olan bu iki bölüm, Ahmediye Camii’ne bakan cephede yer alıyor. Bölümlerin her ikisine de ikişer ayna taşıyla ikişer kurna yerleştirilmiş. Ayna taşlarının alınlıkları yelpaze şeklinde süslemelerle taçlandırılmış. Onların üzerinde de kitabeler bulunuyor. Çeşmenin üzerinden ayrıca ezan okunması için çıkılan bir yerde var.

Adsız3

SULTAN GENÇ OSMANIN HAPSEDİLDİĞİ YER
Padişah 1. Sultan  Ahmet’in oğlu  Genç Osman’ı üzerinde beyaz bir entari ve başı açık olduğu halde bir beygire bindirerek hakaretlerle sokaklardan geçirip bu çeşmenin olduğu yere Orta Cami’ye yani (Ahmediye Camii)  getirmişlerdi. Hatta bunlardan “Altuncuoğlu” isimli bir askerin, eski padişahın baldırlarını sıkıp küfürler etmesi üzerine Genç Osman: “Behey Edebsiz mel’un padişahınız değil miyim? Nedir bu ettiğiniz cefa” diye ağlamıştı. Bir süre Orta Camii’de gözaltında tutulan padişah Cuma Namazı’ndan sonra Sadrazam Kara Davut Paşa’nın emriyle bir pazar arabasına konarak yine hakaretlerle Yedikule Zindanı’na nakledilmiş ve orada şehit edilmiştir.

İşte bu camii Ahmediye Camii ve Orta Çeşme bize hep Sultan Genç Osman’ı hatırlatır.

Yorum yapın