KRİZ TELALIĞI MI?

Türkiye”de küresel krizden dolayı bir kriz yok. Ya ne var? Taaaa eskiden beri gelen kolay kazanç alışkanlığı var o kadar. Firmalar yüzde 20″lerle yüzde hatta yüzde 50″lerle mal satmaya alışmışlardı.  Şimdilerde yüzde 5-6″lara düşünce kar oranı aman kriz bizde de var demeye başladılar.  Yok, efendim kriz bizde yok. Yani en azından şimdilik yok…1

Peki, kriz nedir? Nerede var?

Kriz Amerika”da var. Kriz AB ülkelerinde var… Hem de ciddi olarak var. Çünkü şu anda hepinizin de bildiği gibi 350 bin dolarlık bir daire ABD”de 50 bin dolara inmiş durumda ve yine de satılmıyor. Yani 7″de bir oranında bir düşüş söz konusu. Peki, bu değer yani o villanın değeri gerçekten 350 bin dolarımıydı? Hayır… Hah işte şimdi burada başlıyoruz krizi tanımaya. Efendim krizin asıl çıkma sebebi SANAL DEĞERLER yüzündendir. AL GÜLÜM VER GÜLÜM olmayınca yani PEŞİN PARA ortadan kalkınca MARKA DEĞERİ-SANAL DEĞERİ-CEVRE DEĞERİ diye değer üstüne değer koymaya başladılar. Şimdi düşünün 150 metrekare daire her şeyiyle aynı biri Fatihte biri Esenler”de fiyatı aynı mı? Değil… Niye? Çünkü semt faktörü var… Ya da Cola Turka ile PEpsi Cola”nın marka değerleri aynı mı? İşte SANAL yana ortada olmayan ÜRETİM-ORTADA OLMAYAN PARA yüzünden ortaya bu kriz çıktı.

4 TRİLYON DOLAR GEREKLİ

Değerli okurlarım uzun uzun yazmayacağım rakamlarla kafanızı karıştırmak istemiyorum ama ortada dünya ekonomisinde kara bir delik var…Bu deliğin yamanması için öyle 700 milyar dolar 900 milyar dolar değil toplam 4 TRİLYON DOLAR gerekiyor haberiniz olsun..YANLIŞ OKUMADINIZ 4 TRİLYON DOLAR…Aman canım 3.5 TRİLYON olsa olmaz mı dediğinizi duyar gibiyim) Ama yok gülmeyin evet açık o kadar fazla…Yani olmayan paradan dünya bu kadar harcama yaptığı için bu paranın yerine konması lazım…Çünkü ekonomide güven bitti, artık vatandaş devletine güvenmiyor, hatta merkez bankasına güvenmiyor…Bunun en büyük delili ise İngiltere”de gördük. İngiltere Merkez Bankası ne yaptı geçtiğimiz günlerde hemen KASASINDAKİ ALTINLARI halka gösterdi. Dedi ki bak piyasaya para sürüyorum ama eskisi gibi sanal değil gerçek bunlar. Arkasında bu kadar altınlarım var. Hemen İngiltere tarihinde bir ilk! İngiltere Merkez Bankası’nın altın rezervi ilk kez görüntülendi. Fotoğrafta tam 4 bin 600 ton olduğu görülüyor. Peki, bizim başbakanımız ne yaptı o da akıllıca bir iş yaptı ve Turgut Özal ve Tansu Çiller’le birlikte Piyasalar Genel Müdürlüğü’nü ziyaret eden üçüncü başbakan oldu.  Erdoğan, ‘altın kasasına giren ilk başbakan’ unvanına da sahip oldu… Niye? Şimdi durup dururken yıllarca altınlarımız var diye göstermemişiz de şimdi Sayın Başbakanım gitmiş ALTINLARIMIZI GÖRMEYE… Çünkü bakın diyor, altınlarımız var, dövizimiz var bizde her şey gerçek olmayan paranın adını konuşmuyoruz. Evet, ABD bu konuda geç kaldı. Şimdi onun yaralarını sarıyor.

ÇÖZÜM MEDİNE PAZARINDA MI?

Şimdi işte tüm gözler 15 Kasım”a çevrilmiş durumda. Artık RESMEN KAPİTALİZM bitti dünya yeni bir EKONOMİK SİSTEMİN arayışı içerisinde… Tabii bu da tutar mı tutmaz mı ayrı mesele ama bunu göreceğiz… Peki şu soruyu soralım kendimize dünya yeni bir ekonomik sistem ararken bizim sistemimiz yok mu? Biz yine onlara mı uyacağız? Aslında olmaz olur mu? Var neydi o sistem MEDİNE PAZARI sistemi..REsullah S.A.V kurduğu ve Osman Gazi”nin de bunu Anadolu topraklarında uzun yıllar devam ettirdiği MEDİNE PAZARI sistemi..Bu sistemin özelliği nedir?

Değerli hocam, ekonomist Mustafa Özel ağabeyimizin bu konuda güzel bir yazınsından alıntı yapmak istiyorum: Medine PAZARI”NDA üç temel ilke vazedildi:

(1) Pazaryerinde kimse belirli bir yeri sahiplenmeyecektir;

(2) Vergi alınmayacaktır.

(3) Fiyatları Allah belirleyecektir.

Bu ilkeleri bugün şu şekilde yorumlamanın mümkün olduğunu düşünüyorum:

(1) Siyasî otorite iktisadî hayat içinde rant oluşumunu engelleyici biçimde davranacaktır;

(2) Piyasa düzenlemeleri üretici ve satıcılar için cazip olacak biçimde düzenlenecek, servet kazanılmadan vergilendirilmeyecektir.

Böylece hem iktisadî hayata dinamizm gelecek, hem de müşteri konumundaki halk daha elverişli şartlarda mal temin edebilecektir. Fiyat oluşumu hem nesnel, hem öznel bakımdan son derece karmaşık bir süreç olduğundan, doğru (adil) fiyatı bilse bilse Allah bilir. Ondan başka hiçbir kurum veya otorite doğru fiyatın ne olduğunu bilemez. Dolayısıyla, fiyatlar pazarda serbestçe oluşmalıdır. Müdahalesiz fiyat, adil fiyattır.”

 

Evet, son söz olarak

Türkiye”de şimdilik bir kriz yok ama siz illa kriz var diyorsanız o başka. Bu arada unutmayalım krizin en önemli sebeplerinden bir tanesi de psikolojiktir. Sakın olmayan kiriz ortaya çıkarmak için fısıltı gazetesine mesai yaptırmayalım… Bunun zararı hepimize olur.

Yorum yapın