Mucit nasıl yetişir?

Geleceğin Mucitleri nasıl yetişir?

Başkan Gürakar, ülkemizin her bir şehrinde ve her bir ilçesinde bir bilim parkı açılması gerektiği üzerinde durarak aslında buna gücümüz var ama yeter ki ilgi ve destek olsun, diyor.

Bilim parklarının ne işe yaradığını ülkemizdeki çoğu kişi bilmiyor. Oysa gelişmiş ülkeler bilimin temellerini bu özel mekânlarda atıyor. Mucit Çocuk Derneği hem yerel yönetimleri hem de vatandaşı bilim parklarıyla tanıştırmak istiyor.


DÜNYADA 2 BİN 400 TÜRKİYE’DE 3 TANE

Bugün dünyada yaklaşık 2 bin 400 bilim parkı bulunuyor. Bunların 300’den fazlası Avrupa ülkelerinde hizmet veriyor. Yılda 290 milyon kişi buraları ziyaret ediyor. Türkiye’de sadece İstanbul ve Ankara’da bilim parkı var. Fakat onlar da ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Genelde öğrenciler bilim parklarına toplu hâlde gidiyor. Kalabalık olmaları öğrencilerin mekândan tam anlamıyla faydalanmasını engelliyor. Anadolu şehirlerinden gelen öğrencilerin sayısı da gerek maliyetin yüksekliği gerekse öğretmenlerin 30–40 öğrencinin sorumluluğunu almak istememesi sebebiyle giderek azalıyor.

BİLİMİ ÇOÇUKLARIMIZA SEVDİRMELİYİZ

Mucit Çocuk Bilim Parkları Kurma ve Geliştirme Derneği, isminden de anlaşılacağı üzere bilim parklarının ülkemizde yaygınlaştırılması için önemli faaliyetler yürütüyor. Yönetim kurulunda mühendislerin, emekli öğretmenlerin, öğretim üyelerinin bulunduğu derneğin başkanı Erol Gürakar, bilim parklarının yararlarını şöyle anlatıyor: “Bilim parkları, ‘Bilime sahip olmak için ne yapmalıyız?’ sorusunun cevabıdır. Birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazla genç nüfusa sahibiz. Eğer bu avantaj iyi yönlendirilirse büyük bir güce dönüşür. Bilim parkları deney heyecanı verir, bilimi sevdirir. Dünyada yaşananları kavratarak öğretir, temel, uygulamalı bilimler ve teknoloji hakkında bilgi verir, çocuk ve gençlere öğrenme şevki, keşfetme mutluluğu sağlar. Bilim parklarını gelişmiş ülkeler ‘çocuklar iyi vakit geçirsin’ diye değil, bilim toplumunun tohumlarını atmak için kullanır.”

DENEYLERİ GÖREN BİLİM SEVDALISI OLUYOR

Gelişmiş ülkelerde yüzden fazla deney setinin bir arada bulunduğu bilim parkları mevcut. Fakat maliyetlerin yüksekliği ortada. Bundan dolayı Mucit Çocuk Derneği; ‘en önemli’ 50 deneyi belirleyip onlar üzerine çalışmayı seçmiş. Ama Erol Bey, isteğe göre bu sayının rahatlıkla artabileceğini söylüyor.” Bir dernek üyesinin fabrikasında yapılan setlerin her birinin maliyeti bin lirayı geçmemesi için özel bir çaba sarf ediliyor. Sebebi de basit aslında. Herkese, her kesime ulaşmak. Derneğin varlık sebebi de bu. Erol Bey ve ekibi şimdiye kadar 140 belediyeye deney setlerinin faydalarını ve fotoğraflarını anlatan bilgilendirme dosyaları göndermiş. Fakat yeterince geri dönüş alamamışlar. Bu engeli kısa zamanda aşacaklarına inanan Gürakar umudunu kaybetmemiş gözüküyor: “

ASLINDA HER İLÇEYE BİR BİLİM PARKI OLMALI

Başkan Gürakar, ülkemizin her bir şehrinde ve her bir ilçesinde bir bilim parkı açılması gerektiği üzerinde durarak aslında buna gücümüz var ama yeter ki ilgi ve destek olsun, diyor. Gürakar, bu bilim parklarına aileler de gelecek ve ne yapmaları gerektiğini kendileri bulacaklardır, diyerek bilim parklarının açılması için her kesimden destek beklediklerini ifade etti. Neden bilim parklarının açılması gerektiği konusunda Gürakar şunları söyledi: “Çünkü bilim güçtür. Çünkü bu güce yeterince sahip olmayan toplumlar, muhtaç ve bağımlı olurlar.

Çünkü; aydınlık bir gelecek için güçlü olmalıyız. Ülkemizdeki öğrenci sayısı, pek çok Avrupa Ülkesi nüfusundan ve hatta bazılarının toplamından daha fazladır. Bu, iyi yönlendirilirse büyük bir güce dönüşebilir. Bunun için bu genç nüfusun bir kısmının bilime yönlendirilmesi şarttır. Bu genç nüfusu bilimle tanıştırmak ve onlara bilimi sevdirmek için bilim parkları en ideal ortamlardır. Bilim Parkları deney yapma heyecanı vererek gençlerin bilime ilgisini çeker. Bilim Parklarında görerek ve deneyerek derinlemesine bir kavrama ve öğrenme sağlanır. “

BİLİME ULAŞMAK ZOR OLMAMALI

Bilime ulaşmak bu kadar zor ve pahalı olmamalıdır, diyen Başkan Gürakar, kütüphane açan, bilgisayarlı muhasebe kursu veya benzeri eğitim hizmetleri düzenleyen yerel yönetimlerin bilim parkı da açabileceğini söyleyerek şöyle konuştu: “Bilim Parkları açmak, deney setlerini kendi bilgi birikimimizle, kendimiz üretirsek pahalı değildir. 40 deney setli bir bilim parkı yaklaşık 50.000 TL ile donatılabilir. Bilim Parkları da, kütüphaneler gibi eğitim alanlarıdır ve girişleri ücretsiz olmalıdır. Ülkemizin kaynakları buna yeterlidir. Mucit Çocuk Bilim Parkları Kurma ve Geliştirme Derneği olarak, bu deney setlerini hiçbir ticari kazanç beklemeden üretmeye ve hizmet vermeye gönüllüyüz. Daha fazla bilgi için lütfen bizi arayınız ve web sitemize bakınız (mucitcocuk.com.tr)”

NOBEL ADAYLARI BURADAN ÇIKIYOR

Almanyada, Münihte Deutsche Musem diye büyük bir bilim müzesi olduğunu hatırlatan Başkan Gürakar, sözlerini geleceğin Nobel adaylarının buradan çıkacağına inandığını söyleyerek şöyle tamamladı: “Bu müze yetkilileri ile yaptığım bir görüşmede ‘ 1936 ve 1937 Nobel ödülü sahipleri iki Alman bilim adamının, ‘biz çocukken ailelerimiz bizi buraya getirmeselerdi, bizde bilim merakı uyanmayacaktı’ dedikleri ifade edilmiştir. Ve bu husus bu müzenin tanıtım broşürlerinde yer almaktadır. Yine Almanyada Pirmasen Bilim parkı yetkilileri ile yaptığım bir başka görüşmede, bu bölgenin Almöanyada göreceli olarak geri olduğu ve bunu aşmak için şehir meclisinin kararı ile burada bu (Pirmasen) bilim parkının açıldığı ifade edilmiştir.”

Haber7(Fahri Sarrafoğlu)

Yorum yapın