Peygamberimiz (s.a.v.)’in  Selamı ile Yapılan Cami

İstanbul’un tarihi ile ilgili bilinmeyen ayrıntıları anlatmaya devam ediyoruz. Sırada farklı bir camimiz var. Hekimoğlu Ali Paşa Camii… Bu caminin yapılmasının sebebi ise Resullah (s.a.v.)’in selamı… Cami nasıl mı yapıldı?

 Hazırlayan: Fahri Sarrafoğlu 

Sultan III. Osman’ın (1754-1457 yılları arasında padişah) sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa başarılı ve yetenekli bir devlet adamı, oldukça dindar bir kimse idi. Bu dönemde bir tüccar iflas etmiş, bütün mal ve servetini kaybetmiş, üstelik bir de borca girmişti. Sıkıntılı durumda iken müracaat ettiği bütün eş-dost -bu durumdaki herkese yapıldığı gibi- kapıları yüzüne kapatmıştı.

Adamcağız çaresiz haldeyken bir gece rüyasında Peygamberimiz’i görür. Rüyasında O’ndan yardım ve destek ister. Peygamberimiz ise ona “Git Allah’ın makbul kulu Ali Paşa’ya benden selam söyle, sana 100 altın versin” der. Adam, “Ya Rasûlallah ben Ali Paşa’ya selamınızı iletir, bana 100 altın vermesini emrettiğinizi söylerim ama bana inanmaz” der. Ardından Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurur: “Sana inanması için ben sana belge vereceğim. Ali Paşa bana her akşam yüz salavat-ı şerîfe okurdu, ama geçen perşembe akşamı okumadı. Bunu ona söylersen sana inanır”.

Sabah olunca adam hemen Ali Paşa’ya koşar ve rüyasını anlatır. Ali Paşa inanmak istemez ve “Peygamberimiz neden bana söylemiyor da sana söylüyor?” der. Adam ise Hz. Peygamber’in verdiği belgeyi öne sürerek: “Efendim ben bana inanmayacağınızı Hz Peygamber’e söyledim. O da bana bir belge verdi. Siz her gece Efendimize yüz salavat-ı şerîfe okuyormuşsunuz, ama geçtiğimiz perşembe akşamı okumamışsınız” der. Ali Paşa düşünür, o gece hakikaten okumadığını fark eder. Bunun üzerine adama şöyle söyler: “Peki, Hz. Peygamber sana ne söyledi ise aynen tekrarla“. Adam da tekrarlar: “Ali Paşa’ya benim selamımı söyle sana 100 altın versin”. Ali Paşa her defasında “Bir daha söyle” diyerek tam yedi defa tekrarlatır. Adam, tam Ali Paşa’nın kendisiyle alay ettiğini zannederek paradan ümidini kestiği sırada Ali Paşa, “Sana Peygamberin her selamı için 100 altın vereceğim Yedi defa tekrarlattım 700 altın eder” der ve gerçekten 700 altını verir.

hekimoğlu

HİÇBİR CAMİDE OLMAYAN İKİ  ÖZELLİK

Hekimoğlu Ali Paşa’nın kendi adına mimar Davud Ağa’ya yaptırdığı cami bir başkadır. Bu camide diğer camilerde görmeye alışık olmadığımız, Ramazan ayının son on günü girilen İtikaf odasından 3 tane bulunmaktadır. Caminin çinileri de o dönemde Tekfur sarayında kurulan çini atölyesinde yapılmış çinilerdendir. Yine caminin minaresinde güneş saati bulunmaktadır. Bu da pek  çok camide görülmez. Avluda su terazisi ve bir kuyu da bulunmaktadır. Hekimoğlu Ali Paşa’nın idarede şiddetli olduğu ama cömert, akıllı, alim, sağlam görüş sahibi, tedbirli bir kişi olduğu belirtilmiştir. Otuz yılı aşkın yaptığı vezirlik görevi sırasına tüm devlet ricalinin ve özellikle salatanatı sırasında görev yaptığı padişahlar olan I. Mahmud ve III. Osman’ın hürmet ve itimadını kazanmıştır.hekimoğlu-ali-paşanın-yaptrıdığı-caminin-içi

Yorum yapın